Zjazd Krystyn w Muzeum w Kozłówce

koziolek

Dzień Wolnej Sztuki

Muzeum w Kozłówce uczestniczy w światowej akcji Slow Art Day – Dzień Wolnej Sztuki. Odbędzie się ona 23 i 24 kwietnia 2016 r. Temat przewodni „Dnia” będzie nawiązywać do tegorocznych wystaw czasowych, związanych z dziećmi, ich zabawami i edukacją. W podcieniach portyku głównego pałacu Zamoyskich zostaną ustawione plansze ze szkicami i wprawkami rysunkowymi I ordynatowej kozłowieckiej, Anieli z Potockich Zamoyskiej, i jej siostry, Janiny. Będą one zapowiedzią wystawy czasowej „Bakalaureaty arystokraty”, która już 29 kwietnia zostanie otwarta w Kozłówce. Wystawa będzie poświęcona dzieciństwu, zabawom i edukacji arystokratów od XVIII do pierwszej połowy XX w. Chcielibyśmy, aby eksponowane szkice stały się dla zwiedzających pretekstem do wzięcia udziału w otwartym plenerze malarskim. Najlepsze prace zostaną nagrodzone wydawnictwami Muzeum.

Termin akcji „slow” zachęca do wolnej, by nie powiedzieć, leniwej kontemplacji sztuki. Dla Muzeum to data debiutu w Kozłówce muzealnych leżaków z nowym logo wydarzeń muzealnych – pawiem, oraz hasłem naszej kampanii: Piękno, Autentyzm, Wyjątkowość.

W salach pałacowych znajdą się też eksponaty z ciekawą historią, związane z dziećmi. To m.in. obrazy, porcelana oraz książki. Wspomniane eksponaty będą sygnowane znakami Muzeum oraz akcji Dnia Wolnej Sztuki.

Zjazd Krystyn

Do Kozłówki Krystyny zjadą już 12 marca. Następnego dnia odbędą się uroczystości w Lublinie. Będzie to XIX Zjazd Krystyn. Krystyny zawsze spędzają swoje imieniny kulturalnie. Dlatego na trasie tegorocznej wyprawy pań znalazło się Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Przypomnijmy, pierwszy zjazd Krystyn odbył się w roku 1998, a w grupie były wówczas takie znakomitości, jak m.in. Krystyna Bochenek, Krystyna Czubówna, Krystyna Feldman, Krystyna Giżowska, Krystyna Janda, Krystyna Kofta, Krystyna Kołodziejczyk, Krystyna Prońko, Krystyna Sienkiewicz, Krystyna Tkacz i Krystyna (Wanda) Warska. Zjazd Krystyn jest zawsze wydarzeniem bez względu na to, czy są to metropolie, czy też mniejsze miejscowości. Krystyny gościły na przykład Katowice, Sopot, Kraków, Kielce, Ciechocinek, Wrocław, Opole, Łódź, Poznań, Zakopane, Toruń, Cieszyn i Szczecin. Za każdym razem Krystyny mają inne motto, inny pomysł na wspólną zabawę i inny strój. Zawsze też kwestują na jakiś szczytny cel – najczęściej łożą na utrzymanie dzieci w placówkach opiekuńczych lub wspierają badania profilaktyczne kobiet.