Żłobek Casper z salą integracji sensorycznej

Żłobek przy ul. Reja w Lubartowie działa już prawie rok. To jedna z niewielu tego typu placówek w naszym regionie. W grudniu otwarto salę integracji sensorycznej. W planach jest też utworzenie oddziałów integracyjnych, do których będą uczęszczać dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności.

Obecny budynek przy ul. Reja, gdzie mieściła się filia Szkoły Podstawowej nr 1, w niczym już nie przypomina obiektu sprzed termomodernizacji. Na tę inwestycję Urząd Miasta Lubartów pozyskał blisko milion złotych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zgodnie z wynikami konkursu ofert, jaki ogłosiło miasto, mieszczący się tam żłobek prowadzi Kamila Skrzypczyńska, właścicielka Prywatnego Przedszkola „Casper”.

Żłobek Casper zapewnia maluchom przestronne, duże, kolorowe sale, piękny ogród z placem zabaw i własną kuchnię z domowymi obiadami. Placówka stale dostosowuje swoją ofertę do potrzeb dzieci z różnego typu zaburzeniami i niepełnosprawnościami. W planach ma utworzenie oddziałów integracyjnych.

Od ponad miesiąca w placówce działa sala integracji sensorycznej. Niezmiernie ważnym aspektem w codziennej pracy żłobka jest kuchnia przyjazna dla alergików. Placówka gwarantuje indywidualną dietę dla dzieci ze wskazaniami lekarskimi. Posiada też piec konwekcyjno – parowy do służący do przygotowania potraw beztłuszczowych.

Kamila Skrzypczyńska, dyrektor żłobka Casper

Obecnie do naszego żłobka chodzi około 70 dzieci. Mamy cztery grupy dzieci w wieku od od 1,3 roczku do 3 lat. Chcemy już na wczesnym etapie rozwoju przygotować je do etapu przedszkolnego, zauważyć i zniwelować ich trudności. Obserwujemy dzieci pod kątem zaburzeń integracji sensorycznej, które niezmiernie wpływają na ich dalszy rozwój. Już pierwsze dzieciaki korzystają z terapii w naszej sali integracji sensorycznej. Mamy logopedę i psychologa. Rodzice mają możliwość terapii dziecka tu na miejscu.

Agnieszka Gziut, wicedyrektor żłobka

Mamy bardzo szeroką ofertę zajęć dodatkowych. Jednym z nich jest smyko multisensoryka – zajęcia wielozmysłowego poznawania świata. Na zajęciach dzieci dotykają różnorodne faktury, ściskają i zgniatają, a także bujają się. Przywiązujemy też dużą wagę do procesu adaptacji, powolnego „przyzwyczajania” się dzieci do placówki. Nasze przedszkole organizuje wiele wydarzeń oraz zajęć, do których zapraszamy rodziców w roli gości tj. kiermasze charytatywne, bajkoterapia czy różnego rodzaju warsztaty.