Zlot Anek w Lubartowie – NASZ PATRONAT

Już w tą sobotę, 28 lipca, Urząd Miasta Lubartów wspólnie z parafią św. Anny zorganizuje Lubartowskie Annowanie, czyli Pierwszy Zlot Anek. O szczegółach organizacji imprezy rozmawiamy z pomysłodawczynią tego zlotu, Ewą Sędzimierz, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM Lubartów.
Skąd taki pomysł? Dlaczego właśnie w Lubartowie Zlot Anek? Do tej pory słyszało się o ogólnopolskim świętowaniu Krystyn…

– Rzeczywiście Zlot Krystyn w pewnym sensie był pierwowzorem. Podobał mi się tamten pomysł: spotkania, wspólnej, kulturalnej zabawy ludzi, których łączy popularne imię. Spotkania osób, które noszą to samo imię, a także ich bliskich, przyjaciół, znajomych. Dlaczego Anna – wiadomo! Od wieków Patronką Lubartowa i najbliższej okolicy jest właśnie św. Anna, której sanktuarium – Bazylika Mniejsza – to jeden z naszych najcenniejszych zabytków. Coroczne obchody odpustu w parafii, w dniu 26 lipca, są ważnym wydarzeniem dla mieszkańców. Zapraszamy zatem do Lubartowa wszystkie Anny, Anie, Anusie, Anulki oraz tych wszystkich, którzy zechcą z nimi świętować. Nie bezpośrednio w tym świątecznym dniu – by zachować jego wymiar religijny i domowy – rodzinny, ale w najbliższą sobotę po 26 lipca.
Jakie będą główne atrakcje Annowania?

– Annowanie zaplanowaliśmy na placu przed ratuszem oraz w Bazylice. Centralnym punktem będą zatem dwa koncerty. Pierwszy właśnie w Bazylice, zatytułowany „Z Annałów klasyki”, w którym wystąpi polska sopranistka, Anna Sokołowska, na co dzień mieszkająca we Włoszech, drugi na placu przed Urzędem Miasta z udziałem zespołu „Wolna Grupa Bukowina”. Elementem spinającym będą „Zabawianki”. Nie chciałabym zdradzać zbyt wiele szczegółów, ale mam nadzieję, że będzie to część z dużym udziałem zaproszonych Anek.
Wszystko zaczyna się o godzinie 17 na placu miejskim. Przez cały czas trwać będzie rejestracja przybywających Pań o imieniu Anna. Zresztą już od ubiegłej środy uczestniczki mogą się rejestrować na naszej stronie internetowej www.annowanie.pl
Macie jakiś sposób na dotarcie do jak największej liczby Anek z informacją o tym zlocie?

– Poprzez media, plakaty, stronę internetową. Zwróciliśmy się z prośbą o patronat medialny do mediów lubartowskich i lubelskich. Planujemy atrakcje, którymi chcemy przyciągnąć jak największą liczbę pań. Będą konkursy, wybór najwszechstronniejszej Anki, gadżety. Przed koncertem w Bazylice chcemy wykonać wspólne zdjęcie. Do tych pań, które wyrażą taką chęć, prześlemy je pocztą e-mail.
Na portalach internetowych zawiązała się dyskusja o Annowaniu. Niektórzy dopytują, czy na Zlot Anek są zaproszeni mieszkańcy Annoboru, ulicy Annoborskiej…

– Pewnie. Chcemy, aby Zlot Anek stał się naszą lubartowską tradycją, która ożywi miasto podczas wakacji. Planujemy zapraszać co roku znane Anny. Na ten pierwszy zlot w najbliższą sobotę także zaprosiliśmy takiego gościa. Kogo? Niech to do końca pozostanie niespodzianką.
Kto jest odpowiedzialny za to całe zamieszanie?
–  Dwóch głównych organizatorów, o których wspomniałam, czyli parafia św. Anny oraz Burmistrz Miasta Lubartów. Współorganizują: Stowarzyszenie „Alwernia”, „Niech się serce obudzi”, Lubartowski Ośrodek Kultury, Lubartowskie Towarzystwo Regionalne i szereg innych osób.

Rozmawiała Aleksandra Jędryszka