Złota klasa w II LO

Klasa I A z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie kontynuuje dobrą passę w kolejnych zawodach matematycznych. Kilka dni temu wróciła z bardzo dobrymi wynikami z międzynarodowego konkursu „Naboj”, dzisiaj możemy pochwalić się kolejnym osiągnięciem.

Tradycją II LO jest udział w międzynarodowym konkursie „Matematyka bez granic”. Od początku uczniowie II LO zajmowali w nim czołowe miejsca. W obecnym roku szkolnym uczniowie I A jako zespół klasowy zajęli pierwsze miejsce w regionie krajowym, pierwsze miejsce w województwie lubelskim oraz siódme miejsce w kraju. W Polsce do konkursu przystąpiło 9709 uczniów z 331 klas ze 144 szkół ponadgimnazjalnych.

Etap finałowy konkursu każdego roku odbywa się w tym samym dniu w ponad 40 krajach świata. Konkurs organizowany jest pod auspicjami Rady Europy i ma niespotykaną formę, gdyż startują w nim całe klasy. Jego celem jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy krajami, regionami i szkołami. Liczą się w nim umiejętność współpracy i podziału zadań w grupie, pomysłowość, wyobraźnia, zdolności językowe oraz plastyczne.

Zadania nawiązywały do konkretnych sytuacji życiowych, pokazywały zastosowanie matematyki w życiu codziennym i w innych dziedzinach nauki. Dla polskiej szkoły były to zadania bardzo nietypowe. Na ogół nie wymagały uzasadnienia, ale wypracowania konkretnego algorytmu postępowania.

XXVIII Międzynarodowy Konkurs „Mathématiquessans Frontiéres” (Matematyka bez Granic) w roku szkolnym 2016/2017 wyróżniony został honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Na przełomie maja i czerwca odbędzie się wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu.

Opiekunem klasy 1 A jest Pani Katarzyna Kowalczyk. 

Materiał: II LO