Zmiany na maturze i egzaminie ósmoklasisty w przyszłym roku

19 listopada Ministerstwo Edukacji ogłosiło planowane zmiany w 2021 roku w egzaminach maturalnych i ósmoklasisty. Co się zmieni w maturze i egzaminie ósmoklasisty? 

 

Jeżeli chodzi o język polski na poziomie podstawowym, to tutaj uczniowie będą mieli do napisania albo rozprawkę, albo opowiadanie. Inne formy nie będą dopuszczone. Będzie też mniej zadań, a czas pozostanie ten sam. Będzie mniej zadań, szczególnie tych otwartych, będzie też na maturze z matematyki. Ograniczona zostanie również liczba zadań w przypadku egzaminu z języka obcego. Ma być mniej gramatyki.

Nie będzie obowiązku, by uczeń zdawał maturę w formie rozszerzonejTaki warunek zostaje usunięty. Wiadomo jednak, że najpewniej podejście do matury rozszerzonej będzie potrzebne, by dostać się na studia – ma to związek z wymaganiami uczelni. Takie zmiany mają mieć odniesienie jedynie do egzaminów w 2021 roku. Modyfikacje programów i wymagań są „incydentalne”, tzn. wprowadza się je w odpowiedzi na oczekiwania nauczycieli i uczniów, które są związane z ograniczeniem dostępu do edukacji powstałym na skutek pandemii koronawirusa.

W tym roku nie było matury ustnej, to ze względu na pandemię koronawirusa. W 2021 roku wszystko będzie zależało od rozwoju wydarzeń.