Zmiany w funkcjonowaniu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej na terenie Powiatu Lubartowskiego
Na terenie powiatu lubartowskiego świadczona jest nieodpłatna pomoc prawna ze specjalizacją nieodpłatnej mediacji oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie ze specjalizacją nieodpłatnej mediacji.
Od początku roku zlokalizowany dotychczas na ul. Szaniawskiego punkt porad prawnych został przeniesiony do budynku Starostwa Powiatowego w Lubartowie na ul. Słowackiego 8. Nieodpłatne porady prawne udzielane są w nim od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.
Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieopłatna mediacja udzielane są na terenie powiatu lubartowskiego również w budynku Urzędu Gminy w Michowie w poniedziałki, Urzędu Gminy w Jeziorzanach we wtorki, Domu Pomocy Społecznej w Kocku w środy, Urzędu Gminy w Niedźwiadzie w czwartki i Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim w piątki. Porady udzielane są w tych punktach w godzinach 12.30-16.30. Na uzyskanie porady można się umówić pod numerem 691 803 378 wysyłając zgłoszenie na adres [email protected] lub osobiście w poszczególnych punktach porad.
Kto może skorzystać?
Z porad może skorzystać każda osoba, która złoży:
– oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej,
oraz przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pod warunkiem, że złoży:
– pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej,
– oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku,
– wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, otrzymanej w roku, w którym ubiega się o nieodpłatną pomoc prawną oraz otrzymanej w ciągu dwóch poprzedzających ją lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.
Kobiecie w ciąży nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana poza kolejnością.
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, doświadczającym trudności w komunikowaniu się, przewlekle chorym, nie mających środków finansowych pozwalających na dotarcie do punktu, nie mających dostępu do środków transportu publicznego (odległa lokalizacja zamieszkania) porady prawne mogą być udzielane za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość i poza lokalem punktu.
Forma zapisu:
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń. Zapisów można dokonać bezpośrednio w punkcie, telefonicznie (691 803 378), poprzez zgłoszenie e-mail ([email protected]), online pod adresem: https://www.gov.pl/web/nieodplatna-pomoc
Co należy przygotować:
- Dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość),
- Dokumenty dotyczące Twojego problemu (nie są obowiązkowe),
- Jeśli jesteś samozatrudnionym przedsiębiorcą wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, otrzymanej w roku, w którym ubiega się o nieodpłatną pomoc prawną oraz otrzymanej w ciągu dwóch poprzedzających ją lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.
Więcej informacji pod adresem: