Zobacz gdzie i kiedy będą utrudnienia w rejonie cmentarzy

W tym roku akcja „Znicz” potrwa 4 dni. Wzmożony ruch na polskich drogach, a tym samym wzmożone kontrole policjantów, rozpoczną się już w godzinach popołudniowych 31 października i potrwają do godzin porannych 4 listopada.

Funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących. Pomogą oni również kierowcom poruszać się w okolicach cmentarzy, gdzie w okresie Świąt ruch jest zazwyczaj przeorganizowany.swieto zmarlych2

Utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu w rejonie następujących cmentarzy:

Lubartów

Ulice Cmentarna i Szaniawskiego w Lubartowie będą zamknięte dla ruchu kołowego od godz. 14:00 dnia 30.10.2012r. do godz. 6:00 dnia 04.11.2012r. Dodatkowo w tym samym okresie na ul. Szaniawskiego w Lubartowie znaki zakazu zatrzymywania zostaną zasłonięte.

Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Michów

Nastąpią zmiany w organizacji ruchu i oznakowaniu. Wzdłuż dróg przy których położone są cmentarze w powyższych miejscowościach obowiązywać będą nowe znaki zakazu zatrzymywania i parkowania. Policja prosi wszystkich kierujących o zwracanie uwagi na nowe oznakowanie i stosowanie się do niego.

– Trwająca w tym roku akcja „Znicz 2013”, to czas wytężonej pracy wszystkich policjantów, a w szczególności funkcjonariuszy Ruchu Drogowego – informuje Grzegorz Paśnik z KPP Lubartów. – Będą oni czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy by zapalić światełko na grobach swoich bliskich, wyruszą w podróż – często bardzo daleką. Do kierowców apelujemy o rozwagę i ostrożność w czasie jazdy, a także wzięcie odpowiedzialności za zdrowie i życie – swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Przy okazji każdej kontroli policjanci zwracają szczególna uwagę na to, czy dzieci przewożone są odpowiednich fotelikach bezpieczeństwa. W czasie akcji „Znicz 2013”, kiedy to samochodami podróżują całe rodziny, będą sprawdzać czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy i czy w pojazdy nie są przeładowane. Ruszając w daleką podróż warto pamiętać, że kierowca powinien być wypoczęty. W czasie jazdy należy robić przerwy – odetchnąć świeżym powietrzem i rozprostować kości.

Policjanci jak zawsze apelują do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze. Przypominają, że przekraczanie dozwolonej prędkości czy jazda po spożyciu alkoholu, mogą okazać się tragiczne w skutkach. Dla nieodpowiedzialnych kierowców, którzy łamią przepisy i tym samym narażają inne osoby na niebezpieczeństwo, policjanci przewidują surowe kary.

Funkcjonariusze przypominają również o utrudnieniach w ruchu – zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. Wszyscy, którzy w okolice nekropolii zdecydują się udać samochodami, powinni uzbroić się w cierpliwość i bezwzględnie stosować do poleceń policjantów, jak co roku kierujących tam ruchem. Nie pozostawiajmy samochodów w miejscach niedozwolonych – mogą stwarzać zagrożenie dla innych i blokować przejazd. Jeśli taką możliwość, dla własnej wygody, samochód zostawmy w domu, a na groby pojedźmy komunikacją miejską.