Zobacz jak zmieniał się Lubartów. Wystawa plenerowa przed ratuszem

Fotografie związane z historią Lubartowa można oglądać na placu przed ratuszem. Część z nich pochodzi z archiwum „Lubartowiaka”. „Cztery dekady 1990-2020” to tytuł wystawy plenerowej przygotowanej przez lubartowskie muzeum.

Wystawę z okazji 30- lecia samorządu w Polsce 19 czerwca otworzył burmistrz Krzysztof Paśnik. – Silny samorząd, to silny kraj. Samorząd to ludzie.Ten jubileusz skłania do refleksji na temat przyszłości samorządu. Wiem, że kolejne lata jego funkcjonowania przyniosą kolejne pozytywne zmiany – mówił burmistrz.

Wystawa to historia miasta i miejskiej społeczności. Przybliża ona charakterystyczne dla tego miejsca i czasu wydarzenia, przemiany, procesy, ludzi.
Zapewne każdy, komu przyszło ten czas przeżyć w Lubartowie, zapamiętał go inaczej. Dopiero suma tych naszych wspomnień, wyobrażeń ale i pamiątek sprzed lat, dokumentów i fotografii składa się na obraz tego miasta. Ostatnim chronologicznie zdjęciem jest fotografia z 1 marca 2020 r. – z Biegu „Wilczym Tropem”, ostatniej miejskiej uroczystości sprzed pandemii – mówiła podczas otwarcia wystawy Ewa Sędzimierz, dyrektor Muzeum Ziemi Lubartowskiej.

Mowa jest o latach 1990 – 2020, dlaczego zatem cztery dekady? Z prostej przyczyny: aby pokazać zmiany, jakie dokonały się w naszym mieście, musieliśmy zacząć od jakiegoś momentu, punktu wyjścia… Są nim lata 80. Jeśli uważnie przyjrzeć się zdjęciom, to wiele z nich dokumentuje stan , wygląd Lubartowa z lat 80. – to ta nasza symboliczna dekada początkowa. Z tego punktu startowaliśmy. Przemiany, zapoczątkowane w kraju rokiem 1989 a w mieście 1990 r. – to kolejne 3 dekady – tłumaczyła.

Wystawa będzie czynna od czerwca do września 2020 roku.
(kw)