Zofia Stanecka na Festiwalu Literacko 36

Pisarze z głowy wyjmują składniki i wymyślają książki – mówiła 18 czerwca podczas spotkania autorskiego z dziećmi Zofia Stanecka. Autorka serii książek o Basi odwiedziła Lubartów w ramach Festiwalu Literacko 36.

Zofia Stanecka jest autorką książek dla dzieci. Jej twórczość jest przepełniona poczuciem humoru i mądrością. Jej najbardziej znaną serią są książeczki o małej Basi, np. „Basia i przyjaciele”, ” Anielka”, „Basia i wolność” lub „Basia, Franek i zasypianie”. Historie opowiadają o różnych sytuacjach, w jakich znalazła się Basia i jej rodzina.

-Przez całe życie gromadzimy rzeczy w głowie, które się mieszają, a potem jak trzeba je wyjmujemy, tak powstają pomysły na książki. Każde pisanie przypomina gotowanie zupy. Tą osobą która decyduje jaka zupa będzie smakować jest kucharz, tak samo jest z pisarzami – mówiła Zofia Stanecka podczas spotkania autorskiego w Lubartowie.

Autorka wyznała, że pojedynczą książkę o Basi pisze jeden, dwa dni, a o pomysł powstaje około miesiąca.

Wspomniała też o pierwszych próbach pisarskich.

– Pierwsze książki pisałam jak byłam całkiem mała, dość szybko nauczyłam się pisać i czytać. Zawsze mojej rodzinie pod choinkę robiłam komiksy z życia rodzinnego, a jak w końcu dostałam jamnika to napisałam komiks „136 pozycji jamnika w łóżku.”

Autorka mówiła też jak ważna jest wyobraźnia w życiu.

-Chciałabym wam życzyć abyście miały niczym nieskrępowaną wyobraźnię w życiu, bo dzięki temu będziecie mogli się stawać tym kim tylko zechcecie. Dzięki wyobraźni uczymy się tego, że różni ludzie różnie myślą i czują. Rozglądając się po świecie i wyobrażając sobie jak to być kim innym uczymy się empatii, zrozumienia dla inności.

(kw)