ZS 2 pomaga Ukrainie

Uczniowie ZS nr 2 w Lubartowie zawsze chętnie pomagają potrzebującym. Ale tego nikt się nie spodziewał. Tragiczne wydarzenia, które rozpoczęły czwartkowy poranek 24 lutego 2022 roku zakłóciły beztroskę ferii. Miał być to dla wszystkich czas wypoczynku i relaksu. Przekształcił się w czas obserwowania tego co dzieje się poza granicą z Ukrainą. Los mieszkańców i setek tysięcy uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy (w głównej mierze kobiet, dzieci i osób starszych) bardzo poruszył całą społeczność ZS2.

-Jako społeczność szkolna staramy się z jak największą intensywnością włączyć w pomoc dla Ukrainy. W wolnych pomieszczeniach naszej szkoły jest od piątku mieści się przejściowy magazyn takich artykułów, jak łóżka, czy pościel dla uchodźców, przebywających na terenie naszego powiatu. Będą one następnie dystrybuowane przez pracowników Starostwa Powiatowego do uchodźców z terenu gmin naszego powiatu. Każda klasa naszej szkoły włączyła się również w pomoc potrzebującym poprzez zakup niezbędnego asortymentu. Nasi maturzyści zdecydowali się przekazać pieniądze, które pozostały z rozliczenia Studniówki (niemal 4 000 zł.) na potrzeby prowadzonej akcji. Oprócz zbiórek darów rzeczowych, przeprowadzanych we wszystkich klasach naszej szkoły Szkolny Klub Wolontariusza rozpoczął współpracę z magazynem darów przy lubartowskim oddziale PCK. Pomoc przy segregowaniu i pakowaniu produktów, które w ogromnych ilościach znalazły się w magazynie okazała się bezcenna. Pierwsze nasze wyjście (dwie klasy) miało miejsce w piątek 4 marca, a to dopiero początek. Będziemy pomagać tak długo jak będzie to potrzebne. Ostatnio podjęliśmy próbę opanowania cyrylicy i podstaw języka ukraińskiego, aby móc łatwiej porozumieć się z naszymi braćmi z Ukrainy- mówią uczniowie i nauczyciele z lubartowskiego „Chopina”.

W ZS nr 2 znajduje się również punkt zbiórki artykułów niezbędnych uchodźcom oraz mieszkańcom Ukrainy, którzy pozostali w swoim kraju. Co można ofiarować i gdzie dostarczyć, można znaleźć na stronie internetowej www.zs2.lubartow.pl i w szkolnych mediach społecznościowych.

ZS2