ZS nr 2 na Erasmusie w Turcji

W spotkaniu w Stambule udział brały grupy z Polski, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz Litwy – wspominają uczniowie z ZS nr 2 w Lubartowie.

Kilka dni temu odbył się pierwszy wyjazd uczniów z ZS nr 2 w Lubartowie w ramach projektu Erasmus: Promoting Active Citizenship through Volunteering. W spotkaniu w Stambule udział brały grupy z Polski, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz Litwy. Już w niedzielę młodzież wylądowała w Stambule i udała się do hotelu. Następnego dnia odbyło się rozpoczęcie wymiany w szkole goszczącej Burhan Felek Anadolu Lisesi. Uczestników powitali tam tureccy uczniowie, przygotowując tradycyjne potrawy oraz słodycze. Wszystkie ekipy zaprezentowały swoje kraje oraz szkoły.

-Dostaliśmy też lekcję podstaw języka tureckiego. W ciągu następnych dni mieliśmy okazję uczestniczyć w różnych warsztatach dotyczących krwiodawstwa oraz pomocy chorym na białaczkę. W tym celu m.in. tworzyliśmy koszulki promujące ideę krwiodawstwa oraz plakaty poruszające ważne problemy zdrowotne. Byliśmy podzieleni na grupy międzynarodowe, co pozwoliło nam poznać dokładnie wszystkich uczestników oraz dzielić się swoimi pomysłami. Braliśmy również udział w seminarium, w którym dowiedzieliśmy się o tworzeniu własnego przedsiębiorstwa na stronie e-Bay. Po intensywnych porankach spędzonych w szkole, popołudnia i wieczory spędzaliśmy spacerując po mieście z innymi uczniami. Próbowaliśmy z nimi ich tradycyjnych potraw oraz chodziliśmy w miejsca, gdzie młodzież turecka chętnie spędza swój wolny czas. Dzięki temu dowiedzieliśmy się wiele o ich kulturze i sposobie życia. W czwartek odbyło się całodniowe zwiedzanie z przewodnikiem, podczas którego mieliśmy okazję zobaczyć m.in. wieżę Leandra i meczet Hagia Sophia. Mogliśmy również kupić pamiątki na stambulskim Wielkim Bazarze. Piątkowy dzień rozpoczęliśmy od rejsu po Zatoce Bosfor. Na zakończenie razem z innymi uczestnikami wymiany i tureckimi uczniami udaliśmy się na kręgle i wieczorny spacer nad brzegiem morza- wspominają uczniowie z „Chopina”

Nie obyło się bez łez wzruszenia podczas pożegnania. Wyjazd pozwolił uczestnikom poznać niesamowitych ludzi oraz ich kulturę. Zaprzyjaźnili się i zżyli ze sobą, mimo faktu, że spędzili razem tylko 6 dni. Wspomnienia z wyjazdu pozostaną na długo. Miejmy nadzieję, że nie było to jednorazowe spotkanie i młodzież jeszcze nie raz będzie mogła się zobaczyć.

ZS2