Zwolniony nauczyciel Przemysław Kural zabrał głos na sesji Rady Powiatu [VIDEO]

 – Po 29 latach pracy zostaliśmy na zbity pysk wyrzuceni z pracy – opowiadał podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Przemysław Kural, wieloletni nauczyciel w RCEZ. O zmiany kadrowe w szkołach powiatowych pytali też starostę radni opozycyjni.Przemek_nostalgia

 Od września Przemysław Kural nie jest już nauczycielem w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej. Pracę w tej samej placówce utraciła też jego żona Hanna Kural. Szkoła nie znalazła dla nich odpowiedniej liczby godzin nauczanych przedmiotów.

O udzielenie Przemysławowi Kuralowi głosu wnioskował podczas sesji  Leszek Rogulski (klub radnych PiS). – Mamy obowiązek reagować na krzywdę wyborców, zwłaszcza jeśli dzieje się ona w jednostce, której organem założycielskim jest powiat –  mówił.

Henryk Zdunek, przewodniczący Rady Powiatu (PSL) stwierdził, że nie jest to miejsce na tego typu debaty.

Ostatecznie w wyniku głosowania radni zdecydowali o udzieleniu głosu zwolnionemu nauczycielowi.

Przemysław Kural na sali obecny był razem z żoną. W swoim wystąpieniu stwierdził, że przy odrobinie dobrej woli ze strony dyrekcji szkoły możliwe byłoby zebranie dla nich godzin na połówkę etatu.

Do 23 sierpnia byliśmy przekonani, że będziemy pracować przynajmniej w wymiarze 10 godzin – opowiadał podczas sesji Kural.

-Wiedziałem, że jestem niewygodny dla szkoły i dla pana starosty i liczyłem się z tym, że stracę pracę, natomiast to, co dotknęło moją żonę przeszło najśmielsze wyobrażenia – mówił.

Jesteśmy na bezrobociu, mamy wielkie osiągnięcia, za które nikt nam nie podziękował. Po 29 latach zostaliśmy na zbity pysk wyrzuceni z pracy – skwitował na koniec.

Już na początku sesji radnych z klubu PiS interesowały zmiany kadrowe w szkołach prowadzonych przez powiat.

Jakie jest stanowisko zarządu powiatu wobec dyrektora podległej szkoły, który zwalnia małżeństwo nauczycielskie? – pytał w imieniu radnych z klubu PiS radny Sebastian Wysok.

–  Nawet przy grupowych zwolnieniach, dotychczasowe praktyki chroniły jedno z małżonków. W tym przypadku zwolnienie dotyczy nauczycieli dyplomowanych, którzy powinni być szczególnie chronieni, nauczycieli lubianych i szanowanych przez społeczność szkolną, z ogromnym dorobkiem zawodowym, wielokrotnie nagradzanych – argumentował.

W imieniu radnych z klubu PiS zadał także pytanie:

Co Zarząd zamierza zrobić, aby nie mówiło się, że zatrudnianie i zwalnianie pracowników w jednostkach powiatowych odbywa się według klucza partyjnego.

Starosta Fryderyk Puła obiecał wyczerpującą odpowiedź na piśmie.

Jako pierwsza o zmianach kadrowych w RCEZ pisała w ubiegłym tygodniu „Wspólnota”.

Jak mówi dla Tygodnika „W” dyrektor RCEZ Hanna Borzęcka, małżeństwo Kuralów zostało zwolnione z powodu zmniejszenia liczby godzin przedmiotów, których uczyli.

Jak podaje Wspólnota, w RCEZ  zatrudniono nowe osoby.  Pedagogiem  został Jacek Bednarski, radny miejski, który w ubiegłych wyborach startując na burmistrza miał oficjalne poparcie Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Od początku września przedmiotu podstaw przedsiębiorczości uczy w RCEZ Mariusz Puła, autor bloga „PS Prawie Stronniczo”, prywatnie syn starosty Fryderyka Puły.

<Katarzyna Wójcik/fot. Piotr Opolski>

materiał wideo z sesji:

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=60rGG9GB0lc[/tube]