Zwycięstwo, porażka i remis piłkarzy Lewartu

Trwa druga część rozgrywek IV ligi lubelskiej w sezonie 2022/2023. Od ostatniego wydania „Lubartowiaka” piłkarze Lewartu Lubartów rozegrali trzy ligowe spotkania. W meczach tych podopieczni Grzegorza Białka zdobyli cztery punkty. Na taki stan złożyło się wyjazdowe zwycięstwo nad Gryfem Gmina Zamość 1:0, domowa porażka 1:6 z Granitem Bychawa oraz remis 2:2 ze Startem 1944 Krasnystaw. Po czterech kolejkach w grupie mistrzowskiej w ligowej tabeli lubartowianie zajmują szóste miejsce. Zgromadzili 40 punktów (wliczane są punkty zdobyte w pierwszej części sezonu).

POŻEGNANIE Z „ŻELKIEM”

W drugiej kolejce spotkań w grupie mistrzowskiej piłkarze Lewartu grali na wyjeździe z Gryfem Gmina Zamość. Był to typowy mecz walki, w którym lubartowianie potrafili zagrać na swoim normalnym poziomie. Konsekwentna realizacja założeń taktycznych pozwoliła zdobyć komplet punktów. W 42 minucie w polu karnym faulowany był Łukasz Najda. Do piłki ustawionej „na wapnie” podszedł Krystian Żelisko i pewnym strzałem pokonał bramkarza gospodarzy. W drugiej połowie goście mieli drugi rzut karny. Ponownie w szesnastce faulowany był Najda i ponownie do piłki podszedł Żelisko. Tym razem najlepszy strzelec Lewartu przegrał pojedynek z bramkarzem miejscowych. Był to ostatni mecz „Żelka” w barwach Lewartu w tym sezonie. Krystian wyjechał pracować poza granice Polski.

GRANIT ZMIAŻDŻYŁ LEWART

Takiego wyniku meczu ligowego nikt się w Lubartowie nie spodziewał. Lewart przegrał z Granitem Bychawa aż 1:6. W wyjściowej jedenastce w lubartowskim zespole wyszło pięciu juniorów. Jednak spotkanie rozpoczęło się po myśli miejscowych. Już w drugiej minucie Aleks Aftyka dokładnie przymierzył z rzutu wolnego i było 1:0. Najważniejsze wydarzenie w kontekście przebiegu rywalizacji miało miejsce w 27 minucie. Wtedy czerwoną kartkę za zatrzymanie piłki ręką w polu karnym ujrzał kapitan zespołu Jakub Niewęgłowski. Po tej akcji i skutecznie wykonanym rzucie karnym Granit wyrównał, a po chwili objął prowadzenie. Potem goście skutecznie punktowali Lewart. Wynik końcowy to 1:6. Najstarsi kibice „biało-niebieskich” nie pamiętają tak dotkliwej porażki na własnym boisku.

PUNKT ZDOBYTY NA TRUDNYM TERENIE

Po domowym laniu z Granitem podopieczni Grzegorza Białka grali na wyjeździe z czołowym zespołem ligi – Startem Krasnystaw. Przeciwnik ciągle liczy się w walce o awans do III ligi. O sile rywala niech świadczy fakt, że przez ponad rok nie przegrał meczu ligowego na własnym stadionie. Zespół z Lubartowa w pełni zrehabilitował się za wpadkę w poprzednim meczu. W Krasnymstawie zaprezentował się z dobrej strony i w pełni zasłużenie wywiózł punkt. Remis 2:2 nie krzywdzi żadnej ze stron. Bramki dla gości zdobyli: Łukasz Najda i Aleks Aftyka.

Dokumentacja ostatnich spotkań ligowych Lewartu Lubartów:

Gryf Gmina Zamość – Lewart Lubartów 0:1 (0:1); bramkę dla Lewartu zdobył Krystian Żelisko w 42 minucie z rzutu karnego.

Skład Lewartu: Podleśny – Iskierka, Niewęgłowski, Kuzioła, Urban, Duda (od 73 min. Rejmak), Pikul, Sulowski (od 89 min. Ciechański), Najda (od 89 min. Bednarczyk), Aftyka (od 78 min. Majewski), Żelisko.

Lewart Lubartów – Granit Bychawa 1:6 (1:3); bramkę dla Lewartu zdobył Aleks Aftyka w 2 minucie.

Skład Lewartu: Tutaj – Pęksa (od 55 min. Michałów), Niewęgłowski, Majewski, Urban, Duda (od 34 min. Kuzioła), Pikul (od 69 min. Kamil Zieliński), Sulowski, Bednarczyk (od 55 min. Rejmak), Aftyka (od 65 min. Giletycz), Koneczny.

Start 1944 Krasnystaw – Lewart Lubartów 2:2 (1:0); bramki dla Lewartu zdobyli: Łukasz Najda w 48, Aleks Aftyka z rzutu karnego w 52 minucie.

Skład Lewartu: Podleśny – Michałów, Kuzioła, Majewski, Urban, Rejmak (od 75 min. Iskierka), Sulowski (od 75 min. Ciechański), Kamil Zieliński (od 80 min. Pęksa), Najda, Aftyka (od 85 min. Giletycz), Koneczny (od 80 min. Duda).

W najbliższą sobotę 13 maja, w ramach piątej kolejki grupy mistrzowskiej piłkarze Lewartu zagrają na własnym boisku z Tomasovią Tomaszów Lubelski. Początek spotkania o godzinie 17.00. Szósta kolejka zaplanowana jest na weekend 20/21 maja. Wtedy to jedenastka z Lubartowa zagra na wyjeździe ze Stalą Kraśnik. Mecz w sobotę 20 maja rozpocznie się o godzinie 17.00.

Tekst i foto: Ireneusz Góźdź