Życie po pożarze. Trwa zbiórka

Trwa zbiórka pieniędzy na życie po pożarze domu, który dotknął rodzinę z Nowodworu. – Budynek nie nadaje się do zamieszkania, wymaga kosztownego remontu. – Straciliśmy niemal cały dobytek. Ta noc na zawsze zostanie w naszej pamięci jak i towarzyszące jej przerażające dźwięki, zapachy i obrazy – mówi Agata Tchórz, która samotnie wychowuje dwóch synów.

Koszmar rodziny z Nowodworu miał miejsce w nocy 31 stycznia.

-O 4:44 obudziły mnie huk przypominający strzały. Wybiegłam z sypialni, korytarz zalany był niepokojącym jaskrawo-pomarańczowy blaskiem. Pomyślałam, że to wojna. Syn krzyczał, abym odsunęła się od okien. Działaliśmy w sekundach jak zgrany zespół – opowiada Agata Tchórz. Niestety duszący dym nie pozwolił jej wrócić po kota. Dzieci zostały ewakuowane przez nią autem z dala od domu, ponieważ na podwórku znajdowała się duża butla z gazem.

-Sama wróciłam pod dom, aby szukać zaworu gazu i budzić sąsiadów. Byłam w szoku. Wtedy na drodze zatrzymał się mężczyzna i pomógł mi w tym, za co jestem mu niezmiernie wdzięczna. Dużo pomogli także sąsiedzi, a strażacy udzielili mi fachowej pomocy psychologicznej – mówi właścicielka domu.

Rodzina z Nowodworu straciła niemal cały dobytek. W opinii strażaków budynek nie nadaje się do zamieszkania. Najbardziej ucierpiały pokoje chłopców na poddaszu. Dach wraz z jego drewnianą konstrukcją grozi zawaleniem. Do wymiany jest także cała instalacja elektryczna. Konieczne jest skuwanie tynków i zrywanie podłóg. Zostały też zniszczone okna. Od ognia ,wody i trujących oparów ucierpiały sprzęty, wyposażenie domu, meble, przedmioty osobiste, ubrania.

-Ta noc na zawsze zostanie w naszej pamięci jak i towarzyszące jej przerażające dźwięki, zapachy i obrazy – mówi Agata Tchórz.

Jak pomóc?

Pieniądze można wpłałacać na portalu zrzutka.pl. – https://zrzutka.pl/8nbzzb. Zebrana kwota zostanie przeznaczona na remonty lub zorganizowanie nowego, bezpiecznego miejsca do życia rodziny, podstawowe przedmioty codziennego użytku, pomoc – terapię psychologiczną. Potrzebni też są fachowcy budowlani, którzy posłużą wiedzą i doświadczeniem w zakresie kompleksowego remontu budynku.

Trwa też licytacja przedmiotów na facebookowej grupie „Bazarek – Odrodzenie z popiołów” – https://www.facebook.com/groups/720769596499500. Można wylicytować między innymi magnesy z obrazami lubartowskiego malarza Rafała Ereta czy rękodzieło lokalnych twórców.

Odbędą się też zbiórki w kościołach. Pomoc w remoncie poprzez realizację praktyk uczniów zaaferowało Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie.

(kw)