Alpinista Bartłomiej Bednarczyk ambasadorem kampanii „potrafiszpomoc.pl”

Pochodzący z Lubartowa Bartłomiej Bednarczyk dołączył do wyjątkowej kampanii promującej udzielanie pierwszej pomocy. Urodzony w 1986 roku alpinista jest organizatorem wielu górskich wypraw na różne kontynenty świata, o których wielokrotnie pisaliśmy na łamach Tygodnika Lubartowiak.

 

Bartek od 10 lat nieprzerwanie podąża ścieżką pasji, tworząc wszystkie projekty od podstaw z młodszym bratem Jakubem. Zebranym doświadczeniem postawił podzielić się z innymi oraz promować bezpieczne poruszanie się po górskich szlakach. Jest autorem projektu Mate Mountains, który zakłada zdobycie jednego z ośmiotysięczników w Himalajach. O tym przedsięwzięciu mogą Państwo przeczytać na www.matemountains.pl , a tymczasem zapraszamy do poznania szczegółów akcji.

potrafiszpomoc.pl – to wyjątkowa kampania społeczna stworzona i realizowana przez pracownię kreatywną Freshownia, przy współpracy z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Lublinie. Patronem medialnym kampanii jest portal lublin112.pl oraz Tygodnik Lubartowiak. Jest to jedyny taki projekt w Polsce, który łączy kampanie o pierwszej pomocy, z prostym narzędziem wspomagającym jej udzielanie. W nazwie akcji znajdziecie link, pod którym kryje się prosta instrukcja udzielania pierwszej pomocy w 7 krokach, w 3 językach, dostępną na każdym urządzeniu mobilnym z wyszukiwarką internetową. Głównym celem akcji jest uświadamianie społeczeństwa, jak ważna jest najmniejsza reakcja, która może uratować komuś życie. Do promocji kampanii dołączył w ostatnich dniach znany kabaret Ani Mru-Mru, który zachęca do wspierania akcji i udzielania pierwszej pomocy.

Jak górski świat komponuje się z ideą akcji?

Góry to królestwo wolności, a aktywność z nimi związana to piękna i niezwykła pasja, która niesie również ze sobą mnóstwo niebezpieczeństw i nieprzewidzianych zdarzeń. Coraz częściej decydujemy się spędzać wolne chwile właśnie w taki sposób. To coraz bardziej popularna forma aktywności. Dlatego dynamiczny rozwój kampanii sprawił, że Bartłomiej znalazł się w jej szeregach. Jego rola polegać będzie na edukacji dla osób początkujących, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z górami w sposób bezpieczny. A także dla tych, którzy już wędrują po górskim szlaku, a zastanawiają się, jak rozwinąć swoją pasję w sposób prawidłowy. Specyfika wypraw i ekspedycji wiąże się z dużą odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale i za naszych partnerów. Niekiedy oddalone od cywilizacji zakątki, czy niesprzyjająca pogoda uniemożliwiają sprawne przeprowadzenie akcji ratunkowej w sytuacji nieszczęśliwego zdarzenia. W takich okolicznościach bardzo ważna jest pomoc partnerska i umiejętność udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Ma to szczególne znaczenie i może przyczynić się do jedynej możliwej i skutecznej formy ratunku.

Jaka będę rola alpinisty w kampanii społecznej?

Rola ambasadora kampanii potrafiszpomoc.pl będzie sprowadzała się do aktywnego udziału w całej akcji – pod szyldem Mate Mountains. Głównym zadaniem będzie prowadzenie prezentacji pod tytułem: Szlakiem górskich marzeń – Jak bezpiecznie rozpocząć przygodę z górami?… Czyli co należy zrobić zanim wyruszymy w góry? Jak prawidłowo zaplanować naszą trasę? Jakie niebezpieczeństwa czekają podczas realizacji górskiej pasji? Co należy spakować do plecaka? Jak bezpiecznie poruszać się na szlaku? Co zrobić, gdy zdarzy się nam wypadek? Jak wezwać pomoc i kto tej pomocy nam udzieli w danym rejonie? Powie również o „braterstwie liny” oraz jak rozsądnie rozwijać naszą pasję od najmniejszych pasm po wyniosłe i śnieżne szczyty? Na temat organizowanych spotkań dowiecie się Państwo śledząc szczegóły akcji na profilu Facebook: Mate Mountains oraz potrafiszpomoc.pl

Jak można dołączyć do akcji?

Alpinista zaprasza na spotkania zorganizowane w ramach kampanii. Wystarczy wysłać wiadomość e-mail na adres: [email protected] , bądź skorzystać z formularza na stronie internetowej www.matemountains.pl w zakładce: kontakt. To świetna okazja to wymiany doświadczeń oraz zagłębienia tematyki związanej z górami. Prezentacje dedykowane są dla osób początkujących, spędzających aktywnie czas w górach, na trekkingu, chcących rozpocząć przygodę z górami oraz dla tych, którzy już stawiają pierwsze kroki na górskich szlakach. Prezentacja skupia się także na takich zagadnieniach, jak niesienie pomocy towarzyszom wyprawy, osobom potrzebujących w górach i postawie ukierunkowanej na etyczne podejście do gór, wspinaczki i alpinizmu. Dodatkowo każdy uczestnik spotkania otrzyma wlepkę z kodem QR prowadzącym do instrukcji pierwszej pomocy!