Co nowego w CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza  online

Klub Muzyczny CSK | #JAZZwCSK

New Bone – „Longing” | JAZZwCSK online

od 24 STY 2021

spotkaniakultur.com

New Bone to kwintet jazzowy złożony z samych uznanych muzyków. Tomasz Kudyk – lider zespołu – dedykuje najnowszy album „Longing” swojemu Tacie – Janowi Kudykowi, wieloletniemu liderowi legendarnej już grupy Jazz Band Ball Orchestra.

W programie znajdują się autorskie kompozycje Tomasza Kudyka, posłuchamy muzyki pełnej liryzmu i nostalgii utrzymanej w formie jazzowej narracji. Źródło inspiracji sięga głównego nurtu tej muzyki, wykształconego w połowie ubiegłego wieku.

Historia o tęsknocie i przemijaniu opowiedziana językiem współczesnego jazzu. Znakomicie napisane utwory, muzyka wielowymiarowa, w kunsztownych aranżacjach, wykonywana przez wybitnych artystów. Dzieło głębokie, dojrzałe” – Bogdan Chmura 2020r.

W sesji nagraniowej wzięli udział stali członkowie kwintetu: Tomasz Kudyk – trąbka, flugelhorn, Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy, Dominik Wania – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja.

– koncert online na spotkaniakultur.com, dostęp bezpłatny!

Zapraszamy do wysłuchania pozostałych koncertów #JAZZwCSK online:

Muzyka Polska. Andrzej Jagodziński TRIO i Agnieszka Wilczyńska | tylko do 27 STY 2021

The Sound Pack

KINO CSK

Akademia Kina CSK

Pizza, pasta i wielkie żarcie w kinie włoskim | wykład Diany Dąbrowskiej | odc. 16

28 STY 2021 | godz. 19:00

Online

Kino CSK zaprasza na 16. odcinek Akademii.

Truizmem jest stwierdzenie, że włoska kultura stoi kuchnią i kinem. Istnieje wręcz powiedzenie, że kraje z dobrą gastronomią mogą pochwalić się równie dobrą „anatomią filmową”. Ale czy uwielbiana na całym świecie cucina italiana rzeczywiście często pojawia się w przestrzeni włoskich kadrów? Nie od dziś przecież wiadomo, że szewc bez butów chodzi…

Najbardziej znanym włoskim filmem gastronomicznym na świecie jest bez wątpienia „Wielkie żarcie” (1973) Marca Ferreriego. Ale co poza tym? W jakich kontekstach pojawia się we włoskim kinie kultowa pizza i pasta? Kto najczęściej przygotowuje dania, a kto spożywa? Czy we włoskim kinie rzeczywiście dużo się je? Czy podejście do jedzenia w kinie zmieniało się w czasie? Który z włoskich reżyserów ma największą słabość do słodyczy? Od „Złodziei rowerów” (1948) i „Złoto Neapolu” De Siki (1954), aż po „Mafioso. Człowieka mafii” Lattuady (1962), „Tacy byliśmy zakochani” Scoli (1974), „Pierwszą miłość” Garrone (2004) czy „Obiad w środku sierpnia” Di Gregorio (2008) – zapraszamy w subiektywną podróż po meandrach włoskiej filmowej gastronomii.

Prowadząca: Diana Dąbrowska – filmoznawczyni związana z Łodzią, krytyczka filmowa, animatorka kultury, organizatorka wielu wydarzeń i przeglądów filmowych. Publikowała na łamach Filmwebu, Miesięcznika KINO, Kultury Liberalnej, Ekranów, Stopklatki, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych. W 2019 nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa. Na łamach polsko-włoskiego magazynu Gazzetta Italia prowadziła swoją rubrykę filmową o znamiennym tytule – „Dopóki jest kino, jest nadzieja”. Kibicka SSC Napoli.

– udział w webinarze jest bezpłatny – zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: http://tiny.cc/ofd8tz (link do wydarzenia udostępniamy w dniu wykładu).

Wirtualne Kino CSK

Zapraszamy do Wirtualnego Kina CSK na platformie MOJEeKINO.pl. Ponad 200 niezwykłych filmów do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu!

W tym tygodniu szczególnie polecamy:

Tydzień Filmu Niemieckiego | Wirtualne Kino CSK

22-29 STYCZNIA 2021

Tydzień Filmu Niemieckiego jest największym w Polsce przeglądem najnowszego kina zza zachodniej granicy. Wydarzenie obejmuje rożne gatunki i tematy, które interesują niemieckich filmowców, a dotyczą m.in. ważnych problemów społecznych, radzenia sobie z trudną dalszą i bliższą niemiecką historią, ale też bazują na osobistych doświadczeniach twórców, którzy bardzo często wywodzą się z rożnych kultur i odmiennych systemów społecznych. Szczegółowe informacje i program na MOJEeKINO.pl

Szarlatan (pokaz specjalny!) | reż. Agnieszka Holland

31 STYCZNIA 2021 | godz. 20:00

Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem „Szarlatanem”. Debiutujący na ubiegłorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu, film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Twórczyni nominowanych do Oscara „W ciemności” i „Europy, Europy”, a także „Obywatela Jonesa” i „Pokotu”, gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.

szczegóły…

Poza tym – najnowsze propozycje filmowe:

– Kino kryzysów: Czarodziejska góra (pokaz specjalny) | 27-29 STY 2021 | szczegóły…

Film o Pilchu | od 26 STY 2021 | szczegóły…

– Kobieta z lodu | do 31 STY 2021 | szczegóły…

Aquarius | do 31 STY 2021 | szczegóły…

Anioł | do 31 STY 2021 | szczegóły…

Agá | do 31 STY 2021 | szczegóły…

xABo: Ksiądz Boniecki | do 31 STY 2021 | szczegóły…

– Disco Polo | do 31 STY 2021 | szczegóły…

KONKURS!!!

Konkurs LUBELSKA WIOSNA – I Biennale Malarstwa

Zgłoszenia do 15 LUTEGO 2021

lubelskawiosna.spotkaniakultur.com

Czekamy na kolejne zgłoszenia w ramach ogólnopolskiego konkursu malarskiego LUBELSKA WIOSNA organizowanego przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Instytut Sztuk Pięknych UMCS. Młodzi artyści (do 35 roku życia włącznie), absolwenci kierunków artystycznych dowolnej uczelni, zamieszkali i tworzący w Polsce mogą się ubiegać o cenne nagrody pieniężne (pula nagród 45 tys. zł) oraz organizację wystawy w CSK.

LUBELSKA WIOSNA wypełnia lukę w ofercie konkursowej, skupiając uwagę na malarzach w najtrudniejszym okresie twórczości i jednocześnie nie ograniczając twórców jeśli chodzi o tematykę, technikę i konwencję malarską. Ma za zadanie upowszechnianie kultury wysokiej w obszarze malarstwa współczesnego, przy jednoczesnym pobudzaniu aktywności twórczej młodych artystów.

W roku 2021 Konkurs odbędzie się po raz pierwszy, przyjmując formę biennale.

Szczegóły na: lubelskawiosna.spotkaniakultur.com

WYSTAWY

Wystawa „Forma Otwarta”

do 31 STYCZNIA 2021

Galeria 0 (parter, obok Kancelarii CSK) | online na facebook.com/cskwlublinie

Forma Otwarta” to podróż do historycznego Lublina. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć oryginalne projekty neonów i mozaik z Lublina, zdjęcia porównawcze murali umieszczonych na blokach mieszkalnych z lat 60-tych i tego jak dziś wyglądają te miejsca oraz oryginalne projekty współczesnych murali, pozostawione przez artystów. Wystawa Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej.

Galeria zdjęć– online na facebook.com/cskwlublinie

Wystawa „Wzory Lublina”. Tomasz Smutek

do 31 STYCZNIA 2021

Ciche Kąty | online na facebook.com/cskwlublinie

Wystawa prezentuje kolekcję wzorów (patternów), inspirowanych detalami miasta Lublina. Inspiracją do powstania wzorów były interesujące detale architektoniczne, sgrafitta, charakterystyczne rozmieszczenie okien bądź kolumn, znanych budynków, posadzki, architektura v- kształtnych wsporników, szyldy sklepowe, dekoracje fasad, kształty dachów, ławek i rzeźb.

W zamierzeniu opracowane wzory mają stworzyć szansę na oryginalną promocję miasta. Można je wykorzystać na różnego typu produktach – takich jak ubrania (koszulki, bluzy) papiery ozdobne, nadruki na opakowaniach, ale również na produktach promocyjnych miasta Lublina (torby, smycze, koszulki, długopisy, chusty, kubki, filiżanki itp.).

Wzory zostały opracowane w formie monochromatycznych grafik prezentowanych wraz ze zdjęciami obiektów naszego miasta, na podstawie których powstały.

Filmowa relacja z wystawy…

Sklepik Kulturalny CSK czynny codziennie w godz. 10:00-18:00. Zapraszamy po wyjątkowe pozycje księgarskie oraz po naturalne świece z pszczelej węzy z naszej Miejskiej Pasieki Artystycznej (więcej…)

W razie pytań proszę o kontakt.

Więcej na www.spotkaniakultur.com

Andrzej Goliszek