Drugoklasiści w Warszawie
Wieloletnią tradycją II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie jest jesienny wyjazd uczniów klas drugich do teatru w Warszawie. I ten rok nie był pod tym względem wyjątkiem. 3. października drugoklasiści, wraz ze swoimi wychowawcami i innymi nauczycielami, wybrali się na całodniową wycieczkę do Warszawy na spotkanie z kulturą i historią. Głównymi punktami wycieczki były wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz spektakl „Kordian” w Teatrze Narodowym.
Podczas pierwszej części dnia młodzież została podzielona na dwie grupy. Uczniowie klasy II A, o rozszerzeniu programowym z matematyki i fizyki, wzięli udział w inauguracji roku akademickiego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wizyta na prestiżowej wyższej uczelni była związana z umową partnerską zawartą pomiędzy II LO a SGH. Podczas tej ważnej uroczystości licealiści mieli okazję poznać przedsmak studenckiego życia oraz wysłuchali wykładu dra J. T. Skiby na temat polityki monetarnej w dwudziestoleciu międzywojennym.
Pozostali uczniowie udali się na warszawski Muranów. Przed zwiedzaniem Muzeum POLIN nauczyciele historii przybliżyli młodzieży dzieje narodu żydowskiego na ziemiach polskich, a pod Pomnikiem Bohaterów Getta licealiści poznali tragiczne losy żydowskich bojowników walczących z Niemcami podczas powstania w getcie warszawskim. Młodzież była pod wrażeniem Muzeum, które w bardzo ciekawy i przystępny dla młodego człowieka sposób prezentuje życie Żydów w Polsce od czasów starożytnych do XX wieku. Barwne mapy, multimedialne inscenizacje, dzieła sztuki, pamiątki oraz zdjęcia z rodzinnych archiwów przeniosły zwiedzających do bardziej i mniej odległych im czasów.
Główną atrakcją wyjazdu była wizyta w Teatrze Narodowym. W tym roku uczniowie II LO mieli okazję obejrzeć interpretację ,,Kordiana”, jednego z największych dzieł wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego. Wyzwania związanego z opracowaniem tekstu i reżyserią podjął się Jan Englert. Wraz z godziną 19.00 uczniowie na kilka godzin przenieśli się do świata zbuntowanego Kordiana, którego losy rozgrywają się na tle gorzkiej, pełnej goryczy historii Polski. Już pierwsza scena była zapowiedzią sukcesu, jaki odniesie ten spektakl, a to za sprawą doskonałej gry aktorskiej pani Danuty Stenki w roli Archanioła i niezastąpionego Mariusza Bonaszewskiego w roli Diabła. W obsadzie nie zabrakło innych bardzo dobrze znanych i lubianych aktorów, m.in. Marcina Hycnara, Grzegorza Małeckiego, Kamila Mrożka czy Ewy Wiśniewskiej. Całe widowisko zachwyciło publiczność rekwizytami i efektami specjalnymi w postaci audiowizualnej. Na długo w pamięci zostanie nam wiele scen, w tym monolog Kordiana na Mont Blanc czy wewnętrzna walka bohatera przed próbą zabójstwa cara. Jednakże zamysłem spektaklu nie było wyłącznie wierne odtworzenie treści lektury, ale również odniesienie się do różnych kart historii Polski, narodowych symboli i uwspółcześnienie wymowy dramatu romantycznego. Tego typu lekcja kultury bardzo przypadła uczniom do gustu i z pewnością skłoniła ich do refleksji i dyskusji.
Choć po pełnym atrakcji dniu uczniowie wrócili do Lubartowa późną porą nocną i nieco zmęczeni, to jednak z planem kolejnej wizyty w teatrze.
Maja Nieznaj