Internetowy teatr czasów zarazy

Scena44, grupa teatralna z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, przyzwyczaiła nas do niezwykłych pomysłów, świadczących o kreatywności młodych ludzi, którzy nawet w tak trudnym momencie jak ogólnopolska kwarantanna są w stanie zarażać siebie i innych pozytywna energią.

Ale od początku… 10 marca w Centrum Kultury w Lublinie zespół wystąpił w Ogólnopolskim Przeglądzie Inscenizacji Fragmentów Dzieł Williama Shakespeare’a w Języku Angielskim. Warto nadmienić, że była to ostatnia otwarta impreza organizowana przez CK, które, podobnie jak inne tego typu placówki w Polsce, musiało zawiesić swoją działalność. Grupa odniosła niemały sukces. Ich sztuka pt. „To love or not to love” oparta na motywach „Romea i Julii” zdobyła II miejsce w kategorii zespołowej, a Lidia Bielawska została wyróżniona II miejscem dla najlepszego aktora Festiwalu. Także plakat do spektaklu, opracowany przez Karolinę Tomalę, uznany został za najlepszy w tegorocznym Przeglądzie. Oczywiście to nie pierwszy raz, kiedy SCENA44 wraca z tego Konkursu z tarczą. Cieszy natomiast fakt, że w przygotowanie widowiska zaangażowali się uczniowie, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki na scenie i jak widać wychodzi im to bardzo dobrze. W spektaklu wystąpili: Jagoda Wach, Lidia Bielawska, Weronika Ostrowska, Wiktoria Kopciuch, Oliwia Filipiuk, Karolina Luniak, Wiktoria Lipska, Magda Franczak, Alicja Waśkowicz, Agnieszka Kozieł, Wiktoria Hunek, Jakub Dziewulski, Jakub Kowalczyk, Mateusz Budzyński, Arkadiusz Malesa i Albert Kornacki. Konsultacja językowa – Barbara Gałka, scenariusz i reżyseria – Rafał Wrotkowski.

A potem nadszedł czas przymusowej izolacji… Dla młodych ludzi, szczególnie tych interesujących się teatrem, to bardzo trudny czas. SCENA potrafiła sobie jednak poradzić i z tym problemem. Na fanepage’u grupy: https://www.facebook.com/scena44/ powstał: „Internetowy teatr czasów zarazy”. Każdego dnia po południu można tam zobaczyć krótkie filmiki, w których aktorzy SCENY44, zarówno Ci aktywni jak i absolwenci II LO, czytają fragmenty literatury pięknej w nierzadko pomysłowo przez siebie zaaranżowanej scenografii. Akcja cieszy się niemałą popularnością, o czym świadczą ilości wyświetleń każdego filmu. Mogliśmy już usłyszeć między innymi fragmenty „Zbrodni i kary”, opowiadanie „Lolo” Sławomira Mrożka, czy „Pana Tadeusza”. Kolejne teksty są w przygotowaniu. Zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy. Jeżeli chcecie usłyszeć jakiś konkretny utwór, piszcie na naszej stronie. Postaramy się spełnić oczekiwania naszych widzów.

SCENA44 to grupa, która zaraża kulturą… A taki wirus jeszcze nikomu nie zaszkodził! Pozostańcie w zdrowiu i z teatrem, który można odkryć w każdym momencie!