Ireneusz Wydrzyński.In memoriam

Wystawę poświęconą twórczości Ireneusza Wydrzyńskiego zorganizowano w pierwszą rocznice po jego tragicznej śmierci. Artysta przez wiele lat był związany z Lubartowem. Zmarł 22 kwietnia w 2018 roku.

fot. Centrum Spotkania Kultur

Wystawę można oglądać w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Prezentowane są na niej m.in. prace artysty z cyklu światło – obiekty szklane.

Ekspozycja ukazuje bogactwo szklanej materii: iluzję świetlną, dynamikę przestrzenną i kolorystykę w obiektach szklanych tworzonych przez Ireneusza Wydrzyńskiego. Uzupełnieniem są prace malarskie autora nawiązujące do tworzenia przestrzeni świetlnej i kolorystycznej w obiektach szklanych.

Dr hab. Ireneusz Wydrzyński był pracownikiem naukowym na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Był autorem dwunastu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Prace w tworzywie szklanym rozpoczął w Lubelskich Hutach Szkła.Realizował projekty szkieł użytkowych przeznaczonych do produkcji seryjnej. Pracował też w gorącej masie szklanej, korzystając z warsztatu hut szkła w Parczewie i Dąbrowie.

Swoje prace prezentował też w Lubartowie między innymi w Muzeum Regionalnym. Ekspozycja nosiła tytuł „…cięcie, klejenie, szlifowanie”.

(kw)