Japońska kuchnia i Zanussi w bibliotece miejskiej – rozmowa

– Na przestrzeni ostatniego roku czytelnictwo w Lubartowie wzrosło o 10 procent – mówi Grzegorz Winnicki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Mickiewicza. Placówka oprócz wypożyczania książek organizuje wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Przed nami w czerwcu czterodniowy Festiwal Literacki na wzór szczebrzeszyńskiego. Do Lubartowa zjedzie wielu znanych ludzi – autor kryminałów Wojciech Chmielarz, Katarzyna Stoparczyk z radiowej „Trójki”, autorka książek dla dzieci – Zofia Stanecka, a może nawet Remigiusz Mróz. Wydarzeniu będzie towarzyszyć japońska kuchnia.

Rozmowa z dyrektorem miejskiej biblioteki Grzegorzem Winnickim.

Proszę powiedzieć kilka słów o nadchodzących wydarzeniach kulturalnych w bibliotece…

15 maja planujemy zorganizować konferencję z okazji naszego jubileuszu. Przed budynkiem zostanie otwarta wystawa na temat historii biblioteki. Chcemy w sposób ciekawostkowy przedstawić 115 lat naszej książnicy. W ramach spotkania będą dwa wykłady na temat Lubartowa w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Chcemy się też podzielić inspiracjami, jakie zdobyliśmy podczas naszego wyjazdu do Brna w Czechach w ramach programu Erasmus. W tym mieście czytelnictwo przekracza 70 procent. Byliśmy w wielu bibliotekach, otrzymaliśmy ogrom wiedzy. Mamy pomysły, które chcielibyśmy realizować.

Przed nami największy festiwal literacki w regionie. Co się będzie działo?

W dniach 17 – 20 czerwca chcemy zorganizować jeden z największych festiwali literackich na wzór tego, który odbywa się w Szczebrzeszynie. Za biblioteką zostanie rozstawiony duży namiot z miejscami siedzącymi. Zaprosiliśmy autorów, którzy są poczytni wśród naszych czytelników albo takich, którzy pokazaliby zupełnie inny rodzaj książek. Książki autorów będzie można wcześniej zakupić w lubartowskich księgarniach.

Pierwszy dzień będzie regionalno – literacki. Festiwal otworzy Justyna Sobolewska, publicystka, autorka książek o literaturze. Popołudniu będzie Marcin Meller, który opowie o swojej najnowszej książce. Wieczorem odbędzie się spektakl teatralny i koncert z udziałem uczniów tutejszych szkół.

Drugi dzień jest dniem dziecięcym. Będzie Zofia Stanecka – autorka książki „Basia”,czy Grzegorz Kasdepke. Trzeci dzień skierujemy do młodzieży. Wieczorem zostanie wręczona nagroda młodzieży „Literacki REL” dla najlepszego polskiego, żyjącego pisarza lub pisarki. Konkurs wygrał Remigiusz Mróz. Właśnie czekamy na odpowiedź czy się u nas zjawi, by wręczyć mu nagrodę. Przed konkursem będzie Katarzyna Stoparczyk, pracująca z dziećmi w radiowej „Trójce”, autorka książek. Czwartego dnia odwiedzi nas między innymi autor kryminałów Wojciech Chmielarz. Imprezie towarzyszyć będzie food – track japoński. Rozmawiamy właśnie z podróżnikiem Piotrem Milewskim, aby przyjechał i opowiedział jak żyje się i pracuje w Japonii.

Aleja Bohaterów Literackich, czy Czerwony Dywan to kolejne pomysły biblioteki…

W październiku tego roku podczas będzie Nocy Bibliotek będzie u nas filmowo. Chcemy zrobić „Czerwony Dywan”. Wstępnie umówiony jestem z reżyserem i producentem filmowym Krzysztofem Zanussim. Planujemy też zrobić coś czego w Polsce jeszcze nie ma, a co wyróżniałoby Lubartów. To plenerowa „Aleja Bohaterów Literackich”. Promowalibyśmy czytelnictwo nie przez autorów, a właśnie konkretnych bohaterów książek.

W planach jest rozbudowa placówki…

Aktualnie biblioteka brana jest pod uwagę w kwestii projektu rewitalizacji miasta. W planie jest wybudowanie płaskiej, dużej, nowoczesnej sali z antresolą na ponad 200 osób ze sceną i zapleczem socjalnym. Mogłaby taka powstać nad parkingiem. Na dachu byłaby czytelnia letnia i obserwatorium astronomiczne. Ja zawsze mówię, że książki dają możliwość spojrzenia w gwiazdy.

Czy biblioteka po raz kolejny złoży projekt w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Lubartów?

Złożymy projekt dotyczący zakupu książkomatu. Dzięki temu biblioteka będzie mogła być 24 – godzinna, to daje to możliwość szerszego dostępu do książki. W tym roku przy dużej liczbie naszych działań promocyjnych wzrosło nam czytelnictwo prawie o 10 procent. Książkomat bardzo usprawniłby działalność biblioteki.

Od roku w bibliotece działa Galeria Szkraba. Ile wystaw udało się zorganizować?

Za nami 5 wystaw, gdzie autorami są przedszkolaki i uczniowie szkół. Mieliśmy też ekspozycje zbiorowe. Galeria Szkraba, to miejsce, gdzie dzieci mogą pokazać swoje pasje i talenty.

Rozmawiała: Katarzyna Wójcik