Koncerty, potańcówka, dmuchańce i kuchnia świata już w ten weekend – ROZMOWA

25 i 26 maja w Lubartowie będzie rockowo, ludowo, kabaretowo i pysznie. O nadchodzących Dniach Miasta rozmawiamy z Urszulą Bednarczyk, dyrektor Lubartowskiego Ośrodka Kultury.

W tym roku Dni Lubartowa potrwają aż dwa dni. Czy to powrót do dawnej konwencji wydarzenia, kiedy festyny były wyjątkowo huczne?

Cóż, mamy co świętować – założenie naszego miasta! 29 maja 1543 roku Piotr Firlej otrzymał od króla Zygmunta Starego przywilej zezwalający na założenie miasta Lewartowa. Dni Miasta, na które zapraszamy 25 i 26 maja są radosnym uczczeniem tej rocznicy.

W programie imprezy  każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od wieku…

Staraliśmy się przygotować program “Dni Miasta” tak, aby sprostać oczekiwaniom poszczególnych grup wiekowych mieszkańców. Sobotni program rozpoczną  dzieci i młodzież z lubartowskich szkół, LOK, PMDK oraz MKS “Lubartów”. W końcu niebawem Dzień Dziecka. Bardzo cieszymy się, że przyjadą do nas wspaniali goście: zespół muzyczny ze Szkoły Artystycznej w Raseiniai, naszego litewskiego miasta partnerskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca “Sokół” z Kamionki, nasi najbliżsi sąsiedzi.

Sobotnie popołudnie to czas dla Orkiestry Dętej OSP w Lubartowie, Kapeli Ludowej “Lubartowiacy”, Chóru Ziemi Lubartowskiej oraz zespołów tanecznych z Lubartowskiego Ośrodka Kultury i MKS “Lubartów”. Zaprezentują się zarówno zespoły dziecięce i młodzieżowe, jak i dorośli. Mamy nadzieję, że będzie to dobra rozgrzewka przed występem znanej artystki, pani Katarzyny Pakosińskiej, na której program kabaretowo – muzyczny “Trzy dekady śmiechu”  zapraszamy o godz. 19.00.

Na sobotnie popołudnie i wieczór w szczególności zapraszamy seniorów – zależało nam na tym, aby najstarsi mieszkańcy miasta, którzy są bardzo zainteresowani kulturą, mieli możliwość uczestniczenia w imprezie, na której nie będzie dużego natężenia dźwięku, a jednocześnie będzie można pośmiać się i posłuchać pięknej muzyki, a na zakończenie także potańczyć do starych przebojów: po koncercie gwiazdy na scenę wejdą “Lubartowiacy 2.0” z Chórem Ziemi Lubartowskiej, a po nich wieczór zakończy zespół Alibi.

No i wreszcie rockowa niedziela. Cieszymy się, że udało się nam zaprosić zespół Ørganek. To niezwykły projekt, założony przez lidera, gitarzystę, wokalistę, kompozytora i tekściarza – Tomasza Organka, którego średnie pokolenie fanów pokochało prawie dwadzieścia lat temu za znakomity zespół Sofa, a  młodsze pokolenie – za bardzo współczesne, rockowe brzmienie zespołuØrganek. Za jakość muzyczną i literacką zespół doceniają wszyscy, nie tylko fani – Ørganek otrzymał już najważniejsze polskie nagrody muzyczne, w tym trzy statuetki Fryderyka.

Zanim gwiazda wejdzie na scenę o godz. 20.30, zaprezentują się dwa zespoły. Pierwszy z nich to Relife, zespół z Lubartowa, którego liderem jest pan Zbigniew Skrzypek. Zespoły pana Zbyszka wielokrotnie występowały na lubartowskich dniach miasta i mamy nadzieję, że i tym razem ich fani szczelnie wypełnią rynek!

Drugi zespół to lubelski “Acute mind”, którego wokalistą jest znany lubartowski muzyk i realizator dźwięku Marek Majewski. Muzycy poruszają się w obrębie progresywnego rocka. W swoim dorobku mają dwa albumy, a koncertem w Lubartowie będą świętować swoją “osiemnastkę”, czyli Jubileusz 18-lecia zespołu. 

Skąd pomysł na zorganizowanie Miejskiej Potańcówki (25 maja)? Jaka muzyka będzie  przygrywała?

Obserwując środowisko seniorów skupione wokół LOK i wydarzenia im poświęcone zauważyłam, że starsi ludzie bardzo potrzebują okazji do tańca! Oczywiście potańcówka jest dla wszystkich chętnych, ale repertuar do niej dobierali uczestnicy zajęć dla seniorów w LOK. Specjalny program “na rozgrzewkę” przygotowuje wspólnie z Chórem Ziemi Lubartowskiej kapela “Lubartowiacy 2.0”, a stare przeboje do tańca zagra zespół Alibi. Liczymy na to, że miejski rynek zaiskrzy pod obcasami, bo przecież rola terapeutyczna tańca jest ogromna. 

Wydarzeniu będą  towarzyszyły –  Festiwal Foodtracków oraz atrakcje dla najmłodszych. Możemy zdradzić kilka szczegółów?

 W sobotę dla najmłodszych uczestników Dni Lubartowa, na parkingu pod dawną siedzibą PSP powstanie miasteczko atrakcji. Będą dmuchańce i plastyczne animacje dla dzieci, natomiast w niedzielę rano w tym samym miejscu MOSiR oraz MKTR “Relaks” przygotują rowerowy tor przeszkód.

Podczas “Dni Miasta Lubartów” odbywał się będzie Street Food Polska Festiwal, czyli festiwal foodtrucków. Impreza znana już w naszym mieście i chyba wszyscy wiedzą, że oznacza to pyszne jedzenie z różnych stron świata, które można zjeść “na ulicy”, bez talerzy i sztućców. Będą to specjały inspirowane kuchnią amerykańską, azjatycką, hiszpańską, grecką, węgierską i oczywiście polską, a wśród nich: churrosy, wrapy i kanapki, np. z szarpaną wołowiną, amerykańskie kurczaki, frytki, burgery np. w azjatyckim stylu, langosze i kołacze, tajskie lody i gofry bąbelkowe, kraftowe zapiekanki i lemoniada. W strefie dla dzieci dostępne będą specjalne foodtrucki oraz klasyczna wata cukrowa. Jednym słowem – każdy smakosz znajdzie tu coś dla siebie.

Rozmawiała:Katarzyna Wójcik