Kultura i smaki Ziemi Lubelskiej

I Lubartowski Przegląd Kultury, Smaków i Rękodzieła Ziemi Lubelskiej za nami. Imprezę zorganizowała w Amfiteatrze Miejskim 21 sierpnia Fundacja ,,Wczoraj i Dziś dla Jutra’’ we współpracy z Lubartowskim Ośrodkiem Kultury.

Na deskach Amfiteatru zaprezentowało się wielu wykonawców: Zespół Śpiewaczy „Kaznowianki” z Kaznowa, Zespół Artystyczny „Nadzieja” z Kocka czy Terenowe Gminne Koło Emerytów i Rencistów „Seniorki” z Ziemi Krasnostawskiej. Można było zobaczyć pokaz fechtunku i umiejętności szermierczych oraz inscenizację „Awantura w karczmie” w wykonaniu Chorągwi Pancernej Mikołaja Firleja z Zamku Janowieckiego. „Słowiański Gród” z Wólki Bieleckiej pokazał tańce słowiańskie, które następnie tańczono z publicznością. Nie zabrakło również akcentu teatralnego. Obrzęd pt. „Szeptucha” zaprezentował Zespół „Rumenok” z Krainy Rumianku w Hołownie. Ponadto byli artyści z naszego regionu – Kapela „To i Owo” z Kamionki, zespół „Wesołe Nuty” z Samoklęsk. Na zakończenie zaśpiewała Aleksandra Rudzińska wraz z zespołem. W programie były konkursy na najsmaczniejsze danie regionalne (I miejsce zajęło Stowarzyszenie Perły Chmielowa za zupę sołoducha), na danie z ryb słodkowodnych oraz na najładniejsze stoisko. Zainteresowani mogli też zobaczyć takie atrakcje jak wyrób ręczny mydła, wykonywanie biżuterii słowiańskiej, pisanie gęsim piórem, wybijanie monet, wyplatanie wianków na głowę, nauka fechtunku, nauka strzelania z łuku i decupage. Wraz z przewodnikami było możliwe zwiedzanie Sanktuarium św. Anny, Panoramy Lubartowskiej, Muzeum Parafialnego dzięki Laboratorium Turystyki. A dla dzieci Firma „Podaj Łapę” pokazała alpaki. Przybyli do Amfiteatru mogli spróbować potraw i napojów regionalnych. Imprezę prowadziła główna instruktor LOK Iwona Niewczas. Jak podkreślała prezes Fundacji „Wczoraj i Dziś dla Jutra” Małgorzata Zdzienicka – ma nadzieję, że tego typu przegląd będzie tradycją w naszym mieście. Projekt był współfinansowany ze środków przeznaczonych na realizację zadań w zakresie promocji Miasta Lubartowa.

Sylwia Nowokuńska

DSC_6350DSC_6353DSC_6355DSC_6361DSC_6365DSC_6366DSC_6369DSC_6373DSC_6374DSC_6381DSC_6385DSC_6391DSC_6398DSC_6412DSC_6399DSC_6427DSC_6443DSC_6440DSC_6437DSC_6450DSC_6447

DSC_6349