Na dawnej wsi lubartowskiej – nowa wystawa w Muzeum Regionalnym

 Na dawnej wsi lubartowskiej: narzędzia pracy i sztuka ludowa – to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Regionalnym w Lubartowie.

Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych muzeum.

– Ta ekspozycja ma za zadanie pokazać przynajmniej w części to, czym zajmowali się i jakimi posługiwali się narzędziami mieszkańcy wsi powiatu lubartowskiego – mówi Longin Tokarski, dyrektor muzeum. Znajdziemy tu między innymi grabie, szpadel drewniany, ciosła do wyrobu np. niecek, radło z żelaznym ostrzem, kołowrotek, czy maglownicę.

– To wystawa etnograficzna pokazująca elementy wyposażenia mieszkania. Są tu przedmioty, które z jednej strony mają urodę estetyczna, a jednocześnie są przedmiotami czysto użytkowymi – mówi Tokarski.

Na uwagę zasługuje pochodząca z 1930 roku taca z drewna i słomy z 1930 roku. Znajdziemy tu także przedmioty, które otrzymywała panna młoda w wianie – kufer posażny czy piękną, starą płaskorzeźbę na płótnie z końca dziewiętnastego wieku.

Wystawa prezentuje najstarsze dziedziny sztuki ludowej takie jak: plecionkarstwo, garncarstwo, tkactwo, wyroby ze słomy, czy wycinanki. Posiadamy wycinanki Ignacego Dobrzyńskiego, jednego z najbardziej  znanych polskich wycinkarzy, który przez pewien czas mieszkał na terenie powiatu lubartowskiego – mówi dyrektor muzeum.

Obecne na wystawie prace artystów ludowych – obrazy, rzeźby pochodzą z lat 70 – tych.

Wystawa w Muzeum Regionalnym czynna będzie do 20 maja.

            Katarzyna Wójcik, fot. Piotr Opolski