Noc Bibliotek 2020

Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Lubartowie zorganizowała 10 października VI edycję akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Klimat na czytanie”.

W bibliotece otwarta została wystawa „Pisarze polscy w filatelistyce” ze zbiorów Andrzeja Żeromskiego, prezesa Koła Filatelistycznego w Lubartowie. Podczas akcji w swojej prelekcji przybliżył ciekawą i „kolorową” historię ruchu filatelistycznego na świecie. Poznaliśmy też dzieje zbieractwa walorów pocztowych w naszym mieście, w którym koło istnieje od roku 1955, dzięki staraniom Jerzego Polaka (1921-2000), który pełnił w nim funkcję przewodniczącego przez długie lata. Swojej pasji poświęcił ponad 60 lat życia.

„Nocne marki” to była zabawa w słowa i obrazy. Dzieci wysłuchały fragmentów książki „Miasto nocą” A. Frączek, a z zabawnych wierszy i pięknych ilustracji dowiedziały się, kto w nocy ciężko pracuje, aby miasto i jego mieszkańcy mogli normalnie funkcjonować. Do wysłuchanego tekstu wykonały urocze rysunki , które utrwaliliśmy na zdjęciach.

Tradycyjnie ostatnim punktem programu naszej nocy była projekcja filmu familijnego. W tym roku oglądaliśmy „Jakuba, Mimmi i gadające psy” w reż. Edmundsa Jansonsa. Film został nagrodzony na festiwalu Kino Dzieci 2019 za „empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”. Animacja współtworzona przez Polaków, opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę. Głos dostają tu dzieci i zwierzęta – i robią z nim coś ważnego i pięknego. Dzięki zastosowaniu specjalnej techniki, film jest jak żywa, pięknie rysowana książka.
Uczestnicy wydarzenia otrzymali od nas książkę z pamiątkową zakładką (w bibliotece kilka jeszcze zostało do zabrania). Andrzej Żeromski rozdawał znaczki i karty pocztowe. A plakat „Biblioteka z klimatem” zawierający specjalne przesłanie edukacyjne, który powstał w ramach programu 1Planet4All – Razem dla klimatu będzie nam przypominał o „klimacie na czytanie” przez cały rok.