Nokturnum- wystawa Rafała Ereta

Od 11 maja w Galerii „Miedzyziemie” w PMDK w Lubartowie podziwiać można wystawę Rafała Ereta „Nokturnum”, złożoną z najnowszych obrazów wybitnego lubartowskiego malarza, absolwenta pracowni plastycznej PMDK .

Wystawa „Nokturnum” – pierwsza w historii wystawa indywidualna Rafała Ereta w PMDK – to najnowsze prace artysty, realizowane w ramach trzech cyklów („Nocne kwiaty”, „Czułość ryb” i trzeciego, nienazwanego). Jak opowiadał artysta – są bardzo różne, kierowała mną w tym pomyśle taka idea, że można stworzyć naprawdę ciekawe przeżycie, intensywne, gęste, właśnie – za pomocą różnych elementów. Wszystkie obrazy łączy charakterystyczne dla twórczości Ereta światło i kolorystyka zmierzchu, oniryczny klimat, doskonała kompozycja, mistrzowskie operowanie walorem – aż do uzyskania fluoroscencyjnych efektów, a przede wszystkim intrygująca tematyka: intymne obrazy małomiasteczkowego, zwykłego życia ludzi połączone są z motywami zwierzęcymi i roślinnymi w nietypowe, dziwne układy. Czasem zdaje się, że człowiek jest tak samo podglądany przez naturę – z zupełnie niespodziewanych punktów widzenia, jak sam ją obserwuje. Jest elementem wyrafinowanego uniwersum, jednocześnie – istniejąc bardzo lokalnie.

Rafał Eret urodził się w 1970 roku w Lubartowie. Jako młody chłopak trafił do pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Lubartowie, na zajęcia prowadzone przez Dariusza Dessauera, znakomitego malarza i grafika. Kilka lat po maturze w lubartowskim liceum wyjechał do Holandii. Ukończył tam Wydział Malarstwa Gerrit Rietveld Academy w Amsterdamie w 2001 r. W Holandii mieszkał i tworzył w okresie od 1993 do 2003 roku. Obecnie mieszka w Lubartowie. Związany z lubelską galerią „Wirydarz”, od 2013 r. cieszy się dużym zainteresowaniem środowiska artystycznego: jego prace trafiają na wystawy w całej Polsce oraz do najlepszych kolekcji krajowych i zagranicznych.

Wernisaż zgromadził licznie miłośników sztuki z Lubartowa i regionu. Mogli oni poznać nie tylko samego artystę, ale także jego mecenasa – pana Piotra Zielińskiego z Galerii Wirydarz, który opowiedział zebranym o artyście: „prawdziwym brylancie polskiego malarstwa”, który „w tej chwili naprawdę przebojem wchodzi do polskiej sztuki współczesnej, co widać po różnych propozycjach, po różnych możliwościach”.

Wystawy indywidualne:

– „Ścieżka” Płocka Galeria Sztuki, Płock 2016

– „Obrazy” galeria Wirydarz, Lublin 2015

– „Od świtu po zmierzch” galeria Wirydarz, Lublin 2013

– „Plaża” LOK , Lubartów 2004

Wystawy zbiorowe:

– „Lubliniana” galeria Wirydarz, Lublin 2017

– „Kolekcje” PMDK, Lubartów 2017

– „Raj na Połomiu” Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Cieszyn 2017

– „Kolekcje” PMDK, Lubartów 2015

– „Kolekcje” PMDK, Lubartów 2013

– „Kolekcje” PMDK, Lubartów 2012

– „Autograf” Muzeum Lubelskie na Zamku, Lublin 2008

– „Obraz Roku” (wystawa finałowa konkursu) Królikarnia, Warszawa 2005

– „Operation Enduring Push” Tomas van Aquinokerk, Amsterdam 2001

– „Eindexam” Rietveld Academie, Amsterdam 2001

– „Painting” Galeria Ferrari, Amsterdam 2000

– „Spring” Weemvloor, Amsterdam 2000

– Wystawa Sztuki LOK , Lubartów 1990

– Wystawa Sztuki LOK, Lubartów 1989

Rafał Eret jest absolwentem pracowni plastycznej PMDK. Artysta podczas wernisażu wspominał czas spędzony na zajęciach w Młodzieżowym Domu Kultury: „Mniej więcej 30 lat temu śp. Dariusz Dessauer zdołał zgromadzić wokół siebie taką grupkę młodych zapaleńców, to on zaszczepił w nas – zaczął wprowadzać nas w tajniki sztuk plastycznych i od tamtej pory czuję związek emocjonalny z tą placówką, zawsze tu chętnie wracam i współpracujemy na różnych polach”. Od wielu lat Rafał Eret prezentuje swoje obrazy w ramach Spotkań ze Sztuką „Kolekcje”, jest także jurorem konkursów plastycznych organizowanych przez PMDK.

Podczas wernisażu wystawy „Nokturnum” wystąpiła młoda wokalistka, Martyna Bronisz z Młodzieżowego Studia Piosenki PMDK, prowadzonego przez panią Grażynę Grymuzę.

Wystawę, wernisaż oraz materiały promocyjne – folder i plakat – przygotowała komisarz wystawy – Katarzyna Grabowska.

Wystawa Rafała Ereta w Galerii Międzyziemie PMDK będzie czynna do 15 czerwca 2018 r. (w godzinach pracy placówki, pon. – pt. 7.30 – 21.00). PMDK zaprasza klasy szkolne i grupy zorganizowane do wcześniejszej rezerwacji , tel. 81 855 3786.

Urszula Bednarczyk

PMDK w Lubartowie