Ogromna Marzanna nie chciała popłynąć

Zmęczeni zimą mieszkańcy gminy Jeziorzany postanowili zaszaleć. Stworzyli ponad ośmiometrową Marzannę. Prace trwały kilka dni. Potężna kukła została wrzucona do Wieprza w niedzielę 17 marca.

Kukła niesiona była przez 8 śmiałków – wójta gminy Jeziorzany Jarosława Radomskiego, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Damiana Mika, przewodniczącego Rady Gminy Tadeusza Tarnowskiego, sołtysa wsi Krępa – Leszka Gałązkę oraz strażaków z OSP w Jeziorzanach. Pomimo pięknej, prawie bezwietrznej pogody, kukła chwiała się, co według niektórych oznacza, że zima tak łatwo nie odpuści. Jednak krzyki ludzi zagrzewały niosących do postawienia kolejnego kroku w kierunku rzeki Wieprz.
Pomimo wielu przeszkód udało się to, co wydawało się niemożliwe. Marzanna została doniesiona do wyznaczonego celu. Wójt gminy Jeziorzany podpalił ją i została wrzucona do Wieprza. Ale popłynąć nie chciała. Na pomoc przyszła Straż Pożarna z Jeziorzan. Użyto odpowiedniego sprzętu i udało się.
Topienie marzanny było jednym z elementów X Powiatowego Koncertu Pieśni Wielkopostnych, organizowanego co roku przez Gminny Ośrodek Kultury w Jeziorzanach. Wysłuchać można było 6 zespołów śpiewaczych: z Krępy, z Ostrowa, z Ostrówka, z Ułęża „Jarzębinki” z Michowa oraz „Kumy” z Przytoczna. Ponadto zaśpiewały solistki: Alfreda Witek oraz Wacława Parzyszek. Jak co roku również zorganizowany został konkurs na najlepszą potrawę przygotowywaną w czasie Wielkiego Postu. Każdy zespół przygotował swoją potrawę, by móc wziąć udział w konkursie. Dyrektor GOK Damian Mika wręczył nagrody w postaci koszy upominkowych oraz książek kulinarnych.
W czasie koncertu każdy mógł obejrzeć prace dzieci z Zespołu Szkół w Przytocznie oraz Przedszkola Samorządowego w Jeziorzanach. Przygotowano też wystawę fotograficzną poświęconą działalności GOK Jeziorzany oraz wystawę portretów dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jeziorzanach. Uczestnicy koncertu mogli uczestniczyć w wyjeździe do Wielkiego Koła oraz we Mszy św. Po drodze podziwiali krajobrazy i miejsca, o których opowiadał regionalista Marian Pawłowski. Podczas koncertu odbyła się również  promocja kalendarza na lata 2013 – 2014, wydanego przez gminę Jeziorzany we współpracy z GOK. Po prezentacji każdy uczestnik koncertu otrzymał go na pamiątkę.
Foto: Weronika Krasowska, (J.A.)