Prace młodych artystów z Art- Chaty na wystawie „Lubartowscy Sanguszkowie”

Muzeum Ziemi Lubartowskiej przygotowało drugą część wystawy „Lubartowscy Sanguszkowie”. Do ekspozycji o rodzie Sanguszków dołączyły prace wychowanków Pracowni Plastycznej Art -Chata.

Na rysunkach widać artystyczne spojrzenie młodych osób na przeszłość swojego miasta. Są to zabytki epoki XVIII – wiecznych dziedziców Lubartowa – pałac Sanguszków, kościół św. Wawrzyńca czy Bazylika św. Anny. Wernisaż nowej wystawy miał miejsce 1 lipca. Przybyli autorzy prac ze swoimi rodzinami. Obecny był też Burmistrz Miasta Lubartów Krzysztof Paśnik i naczelnik Wydziału Promocji UM Artur Kuśmierzak.

– Na wystawię pokazane są prace (rysunki) najstarszych i najmłodszych moich uczniów. Można np. zobaczyć, jak postrzegane są zabytki przez studentkę architektury, która uczęszczała wcześniej na zajęcia. Dla mnie prace są genialne. Cały czas zachwycam się każdą kreską. Nie chodzi o talent. Żeby rysować, trzeba mieć w sobie ciekawość – mówiła Małgorzata Wronowska, właścicielka Art – Chaty.

Gratulacje młodym artystom przekazał Arkadiusz Derecki, który był nauczycielem plastyki Małgorzaty Wronowskiej i odkrył jej talent. – Większość z tej architektury, którą chcieliście pokazać jako własną impresję, to motywy, które specjalnie dla was ponad 300 lat temu twórcy m.in. architekci królewscy postanowili przygotować po to, byście mogli je narysować. Rysunek stanowi o waszej tożsamości, tożsamości miasta, tych miejsc, gdzie się wychowujecie. Prace są wyzbyte koloru, ale to nie traci na wartości – mówił Arkadiusz Derecki.

Wystawę można oglądać do 22 listopada br. Jest czynna codziennie w godzinach pracy Muzeum, a w okresie wakacyjnym również w niedziele w godz. 10.00 – 14.00.

Sylwia Cichoń