Uczniowie II LO na ostatnim „Tangu” w Warszawie

Nic tak nie kształci jak teatr, stwierdzili uczniowie klasy III a i III c, którzy wraz z młodszymi kolegami oraz opiekunami: Agnieszką Opolską, Aleksandrą Solarz i Konradem Pcianem wybrali się 14 listopada do Warszawy.

Po przyjeździe do stolicy uczniowie podzielili się na dwie grupy. Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „EUROSTOP” wybrali się na wykłady zorganizowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Uczniowie uczestniczyli w lekcji europejskiej pt. „Skąd pochodzi Bożonarodzeniowa choinka – ciekawostki o państwach Unii Europejskiej”. Spotkanie to powstało z myślą
o dociekliwych badaczach Unii Europejskiej, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę
o państwach tworzących Unię Europejską. W trakcie warsztatów młodzież miała okazję usystematyzować i poszerzyć swoje wiadomości dotyczące najsłynniejszych Europejczyków, najbardziej podziwianych budowli oraz symboli i tradycji pochodzących z państw członkowskich UE. Następnie mogli podziwiać prace graficzne w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.
W tym czasie druga grupa odwiedziła Zamek Królewski, gdzie uczniowie spotkali się oko w oko między innymi z obrazami Rembrandta. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”, która została przygotowana w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ogromne zbiory artystów znanych z kart podręczników interesowały młodzież, która przechodząc przez zdobione komnaty mogła podziwiać m.in. dzieła Witkacego, Schulza, Lebensteina, Baczyńskiego, Gierymskiego oraz słynne, wielkoformatowe obrazy Matejki. Później obie grupy spotkały się ponownie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby pomimo listopadowej pogody zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Oczywiście wycieczka nie mogła odbyć się bez wstąpienia do Złotych Tarasów.
Najbardziej wyczekiwanym punktem wyjazdu był spektakl „Tango” w reżyserii Jerzego Jarockiego, który został wystawiony po raz ostatni po dziewięciu latach świetnego odbioru przez widzów. Uczniowie poczuli się częścią dramatu, gdy usiedli dookoła aktorów na mniejszej scenie Teatru Narodowego, właśnie po to, aby po przerwie zostać usadzonymi w tradycyjnie ustawionych rzędach i przyjąć zwyczajną formę publiczności. Aktorzy zachwycali swoim kunsztem, ukazując publice obraz przewrotnego świata stworzonego przez Sławomira Mrożka, świata, gdzie panuje groteska, wzbudzająca śmiech i grozę, które wbijają w teatralny fotel. Uczniowie byli świadkami rozpaczliwego poszukiwania sensu w chaosie oraz przemiany bohaterów. Ludzki do bólu spektakl wzbudził ogromne emocje, a wiele scen zostanie zapamiętanych na długo, co jest dodatkową korzyścią dla tegorocznych maturzystów.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom za zorganizowanie tak zapadającej w pamięć wycieczki, a szczególnie obecność na historycznym – po raz ostatni granym na deskach Teatru Narodow ego – mistrzowskim przedstawieniu „Tanga”.
Diana Kępa, kl. III c/II LO