„Uparcie kaleczy szkło”

„…cięcie, klejenie, szlifowanie” – to tytuł wystawy prac lubartowskiego artysty Ireneusza Wydrzyńskiego. Towarzyszą jej fotogramy Arkadiusza Dereckiego. Ekspozycję otwarto 12 grudnia w lubartowskim Muzeum Regionalnym.

Autor jedenastu prezentowanych w muzeum prac jest jedną z niewielu osób w środowisku lubelskim tworzących z trudnego materiału, jakim jest szkło.

– Są to prace wykonane w technice, w której ja zazwyczaj pracuje, czyli klejonego, szlifowanego szkła okiennego – mówi Ireneusz Wydrzyński. Jedna z prac wykonana jest metodą fuzingu, czyli stapiania tafli szklanych w piecu. To zapowiedź kolejnego cyklu wystawy lubartowskiego artysty.

– Jest to człowiek uparty. Uparcie kaleczy szkło. Druga jego upartość to taka, że uparcie próbuje łapać światło i zamykać w takie dziwne obiekty – mówi o pracach Wydrzyńskiego Arkadiusz Derecki, który fotografuje wybrane fragmenty jego szklanych dzieł.

 – Od samego początku materiał dokumentacyjny, który powstawał w oparciu o moje szklane prace był bardzo bogaty. Czasami jedno szkło dokumentowane było w kilkudziesięciu wersjach. Arkadiusz Derecki pokazuje bogactwo tego tworzywa szkła, na jakim pracuje i wspólnie doszliśmy do wniosku żeby ten materiał wreszcie zafunkcjonował – tłumaczy Wydrzyński.

Dr hab. Ireneusz Wydrzyński jest pracownikiem naukowym na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. „Szkło kaleczy” od 30 lat. Wcześniej zajmował się malarstwem.

Wystawę w Muzeum Regionalnym w Lubartowie  finansowo wsparł Urząd Miasta Lubartów. Ekspozycję można oglądać do końca lutego.   foto i tekst: Katarzyna Wójcik