Wernisaż wystawy Barbary i Stanisława Bałdygów

W sali wystaw czasowych Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Teatralnia) zorganizowano wernisaż wystawy Barbary Sosnowskiej-Bałdygi i Stanisława Bałdygi. To artyści od ponad trzydziestu lat związani z placówką. Na wystawie są grafiki, wykonane w technice linorytu – w przypadku Stanisława oraz prace komputerowe autorstwa Barbary Bałdygi. To przede wszystkim najnowsze dokonania artystyczne tej pary, a wśród eksponowanych w Kozłówce jest m.in. grafika, inspirowana fontanną Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Wystawę grafik dopełniają kalendarze, zaprojektowane przez Barbarę dla Muzeum Zamoyskich oraz innych instytucji (samorządów lokalnych, firm itp.). Barbara i Stanisław Bałdygowie są absolwentami wydziału sztuk pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To osoby liczące się w lubelskim środowisku artystycznym, animatorzy m.in. Wschodniego Salonu Sztuki, Małej Akademii Sztuki, konkursu Grafika Roku i innych. Aktywnie działają w Związku Polskich Artystów Plastyków. Mają na koncie udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.baldyga01 baldyga02 baldyga03

 O konserwacji w Warszawie i Kozłówce

 W piątek (24 kwietnia) w Warszawie rozpoczyna się sesja naukowa w ramach „Spotkań Konserwatorskich”. Wśród prelegentów jest m. in. główny konserwator Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Anna Fic-Lazor. Wykładom towarzyszy wystawa konserwatorska w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT (w Pałacu Kultury i Nauki).

Muzeum jest specjalnym gościem „Spotkań”. Udostępniło ekspozycję ponad 30 plansz, prezentujących historię placówki, a także dokumentację prowadzonych tu prac konserwatorskich. Dotyczą one remontów budynków, rewitalizacji pałacowego parku oraz renowacji wybranych muzealiów. Przywołane zostały prace konserwatorskie przy obrazach, rzeźbach, meblach i przedmiotach nietypowych, m.in. strusim jaju z oryginalną dekoracją oraz srebrnych, miniaturowych zabawkach. Te realizacje zostały przeprowadzone przez konserwatorów z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz adeptów konserwatorstwa z zaprzyjaźnionych z Muzeum uczelni (Toruń, Warszawa). Na zdjęciach można ponadto podejrzeć, jak przechowywane są muzealne zbiory i jak odbywają się lekcje, poświęcone konserwacji, zabezpieczaniu i transportowaniu muzealiów.

Wystawa w Muzeum Techniki w Warszawie jest czynna do 12 maja.

Konserwacji kozłowieckich muzealiów dotyczy również wystawa w galerii „Z ogrodu” Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Prezentuje bogaty materiał ikonograficzny, narzędzia konserwatorskie oraz niektóre obiekty muzealne przed lub w trakcie konserwacji. Wstęp na tę wystawę jest wolny.