Wojenne pamiątki

Poezją ks. J. Twardowskiego oraz K. K. Baczyńskiego o tematyce wojennej, zaprezentowaną przez uczennicę I LO w Lubartowie, otwarto wystawę pt. ?1939-1944. Wojna i okupacja niemiecka w Lubartowie i na Ziemi Lubartowskiej?
Wystawa została otwarta 23 września w Muzeum Regionalnym w Lubartowie. Na spotkanie przybyli przedstawiciele samorządu miasta i gminy, księża, regionaliści. Nie zabrakło również przedstawicieli instytucji kulturalnych, handlowych, straży pożarnej i policji, dyrektorów szkół, nauczycieli oraz młodzieży. Wystawa prezentuje pamiątki z czasów wojny oraz wydarzenia w Lubartowie przed wybuchem wojny, do których należą np. fotografie sprzed 1939 r., plakaty, świadectwa ukończenia kursów wojskowych, przedwojenna mapa samochodowa Polski, listy z obozów, legitymacje i odznaczenia wojskowe, umundurowanie, broń i amunicja czy niemiecka mapa z 1940 r., na której widoczne jest polskie liternictwo.

Pamiątki te zostały wypożyczone przez osoby, które zaangażowały się w przygotowanie ekspozycji, a są nimi: Wojciech Charliński, Waldemar Filipowicz, Agata Grymuza, Henryk Jakuszewski, Iwona Jezior, Aleksandra Kanadys, Feliks Korol, Milena Kowalska, Marek Kruk, Marcin Kusyk, Bogumiła Lisek- Jublewska, Jadwiga Mankiewicz, Kazimierz Mitrut, Bartek Mitrus, Zdzisław Misiurki, Robert Pytka, Agnieszka Rodak, Czesław Romański, Ewa Sędzimierz, Joanna Smolarz, Wiesław Stępiński, Marek Wrotniak. Ponadto pomocy w przygotowaniu wystawy udzieliły instytucje: Gminna Biblioteka Publiczna w Niemcach, Izba Tradycji Kolejowej PKP Stacja Lubartów, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej i Muzeum Historii Miasta Lublina Oddział Muzeum Lubelskiego. Na temat wystawy wypowiedział się dyrektor Muzeum Lubelskiego Zygmunt Nasalski oraz kierownik lubartowskiego muzeum Longin Tokarski ? którego zdaniem zgromadzone pamiątki mają ładunek osobisty i uwidaczniają głęboką tragedię, która dotknęła ludzi podczas okupacji. Ponadto na uwagę zasługuje zaangażowanie osób, które zajmują się rekonstrukcją historyczną i przekazali pamiątki na wystawę. Ekspozycja została zrealizowana dzięki wsparciu finansowym Urzędu Miasta Lubartów. Organizatorem wystawy było Lubartowskie Towarzystwo Regionalne i Muzeum Regionalne w Lubartowie.     Tekst i foto: Sylwia Nowokuńska