Wyrusz na historyczną wycieczkę po Lubartowie. Harcerska gra miejska 3 maja

Nie masz pomysłu jak aktywnie i zarówno edukacyjnie spędzić Święto 3 Maja? Na grę miejską, podczas której poznasz ciekawostki historyczne o naszym mieście zapraszają lubartowscy harcerze.

Rozmowa z Mikołajem Oniśk, instruktorem ZHR Lubartów.

Jakie są cele Waszej harcerskiej gry miejskiej?

Tegoroczna gra będzie patriotyczną opowieścią o historii naszego miasta, uczestnicy będą odwiedzać miejsca, które są realnymi miejscami bogatej lubartowskiej historii, która często miała wpływ na dalsze losy naszego miasta. Gra będzie miała charakter edukacyjny, której celem jest przekazanie ważnych informacji na temat Lubartowa i umiejętności technik harcerskich.

W tym roku chcemy zaproponować zapisy online na stronie: https://lubartow.zhr.pl/zapisy, co usprawni cały proces rejestracji. Oprócz tego będzie możliwość zapisu stacjonarnego od godz. 12.00 do 14.30 na placu przed ratuszem.
Przed rozpoczęciem gry każdy uczestnik otrzyma mapę, z którą wyruszy w drogę. Podusmowanie gry odbędzie się o godz. 17.00 w sali widowiskowej LOK. Wręczymy nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i Urząd Miasta Lubartów.

Jakiej części historii będzie dotyczyła?

Gra będzie swego rodzaju podróżą w czasie. Chcieliśmy przekazać ciekawostki historyczne o naszym mieście nie skupiając się na konkretnym okresie czasu.

Czy możemy zdradzić jakie punkty znajdą się na trasie?

Przed grą pilnujemy, aby przebieg gry nie został ujawniony. Mimo to jestem w stanie przybliżyć rąbka tajemnicy, że jednym z najciekawszych punktów będzie przybliżenie historii powstania listopadowego na Ziemiach Lubartowskiej.

Od jakiego wieku można się zgłaszać?

Zależy nam na jak największej ilości osób, które się zaangażują, zapraszamy całe rodziny z dziećmi, nawet z noworodkami :). Chciałbym dodać, że najmłodszy i najstarszy  uczestnik naszej gry dostanie dodatkową nagrodę. Dla uczestników mamy cztery kategorie – gracze indywidualni, rodziny, przyjaciele, harcerze. W grupie może być maksymalnie 7 uczestników w różnym przedziale wiekowym.

Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować?

Przygotowaliśmy grę w taki sposób, aby była uniwersalna dla wszystkich, warto ubrać się tak by móc się spocić, ponieważ będą dodatkowe punkty za czas przejścia przez wszystkie misje.

Dodatkową atrakcją będzie wata cukrowa…

Podczas gry będziemy organizować też akcję zarobkową na remont naszej nowej harcówki, którą lada moment uda nam się pozyskać. Będzie to możliwość skosztowania waty cukrowej, dlatego zachęcamy do wzięcia ze sobą parę groszy.

Rozmawiała: Katarzyna Wójcik