Zapraszamy młodzież do Zespołu Pieśni i Tańca „Lubartowiacy”

Lubartowski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia z tańca ludowego przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 13-19 lat. Podczas zajęć uczestnicy poznają tradycyjne tańce narodowe.  Karty zapisu dostępne są na stronie LOK. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 14 października o godz. 16.00.

 

Zespół Pieśni i Tańca “Lubartowiacy” powstał w 1959 roku. Jego założycielką była Maria Kozioł. Na swoim koncie miał ponad 1500 koncertów w kraju i poza granicami Polski. Koncertował m.in. na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Niemczech, Estonii, Węgrzech, Łotwie, Bułgarii, b. Jugosławii, Turcji. Uczestnicząc w wielu międzynarodowych festiwalach folklorystycznych zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród nich było wyróżnienie rektora uniwersytetu w Izmirze podczas festiwalu w Turcji (1991), czy nagroda za wykonanie poloneza na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Tańców Narodowych w Lubaczowie (1999 r.). Za promowanie kultury ludowej w 2005 roku otrzymał „Ludowego Oskara” od Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. W 1994 roku Rada Miasta przyznała mu honorowy tytuł „Za zasługi dla Miasta Lubartowa”.

Zespół w swoim programie oprócz poloneza prezentował takie tańce narodowe jak krakowiak, oberek, mazur i kujawiak oraz tańce regionalne z okolic Lubartowa, Lublina, Chełma, Podlasia, Rzeszowa, Opoczna oraz suity taneczne kurpiowską i śląską.

Koncerty w wykonaniu zespołu to barwne, roztańczone widowiska stanowiące autentyczną pochwałę polskiego folkloru. W długiej historii zespołu prowadzili go między innymi – Józef Dzik, Zenobia Stepowicz, Kazimierz Nowak, Zdzisław Niewiadomski. Przez ponad 20 lat kierownikiem artystycznym i choreografem był Waldemar Świrszcz. To dzięki niemu usłyszano o Lubartowiakach za granicą i w całej Polsce. Po śmierci Waldemara Świrszcza (2010 rok) zespół stopniowo zaprzestał swojej działalności. W ramach zespołu funkcjonuje tylko wokalno – instrumentalna kapela ludowa.

Zapisy

Karty zgłoszeniowe dostępne na stronie LOK należy przesłać drogą elektroniczną na adres: r[email protected] lub w wyjątkowych sytuacjach osobiście.

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 14.10.2021 r. / godz. 16:00
Terminy spotkań: czwartki, godz. 16:00 – 18:00

Prowadzący: Paweł Warowny