Ochrona zniżek – jak działa i komu się opłaca?

Kierowcy z nienaganną historią jazdy mogą korzystać z atrakcyjnych zniżek podczas zakupu polisy ubezpieczeniowej. Te przywileje można jednak bardzo łatwo utracić, np. na skutek spowodowania drobnej stłuczki. Aby się przed tym zabezpieczyć, można zainwestować w ochronę zniżek, proponowaną obecnie przez niektóre ubezpieczalnie. Jak działa taki produkt ubezpieczeniowy i czy warto się na niego zdecydować?

Czym są zniżki za bezszkodową jazdę?

Zniżki za bezpieczną jazdę są oferowane osobom, które nie były sprawcami kolizji ani wypadków drogowych. Przyznaje się je podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC, jednak dokładny sposób ich uwzględnienia w całościowym koszcie polisy zależy od indywidualnego systemu obliczania składek konkretnej firmy ubezpieczeniowej.

Oznacza to, że ostateczna cena ubezpieczenia OC za taki sam okres bezszkodowej jazdy może zostać zupełnie inaczej potraktowany w kilku różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Z tego powodu najkorzystniejszym rozwiązaniem podczas wyboru oferty, jest porównanie kilku pakietów od różnych ubezpieczycieli. Doskonale sprawdzi się do tego porównywarka OC i AC, która z uwzględnieniem danych kierowcy i pojazdu przedstawi najlepsze oferty od różnych firm.

Jak działa ochrona zniżek?

W sytuacji, gdy kierowca z nienaganną historią jazdy spowoduje zdarzenie drogowe, składka ubezpieczeniowa na kolejny rok może wzrosnąć. Jest to konsekwencją utraty zniżek za bezszkodowe prowadzenia auta. Należy jednak pamiętać, że różnica pomiędzy składką sprzed spowodowania kolizji, a po utraceniu zniżek, znów zależy od własnego systemu wyliczeń każdego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Niektóre z firm oferują swoim klientom dodatkowe ubezpieczenie zniżek. W przypadku zdecydowania się na taką ochronę, po spowodowaniu kolizji można utrzymać osiągnięte zniżki za bezpieczną jazdę, bez względu na spowodowaną kolizję. Przeważnie takie zabezpieczenie jest oferowane jedynie na jedno zdarzenie drogowe w czasie obowiązywania danej umowy. W momencie spowodowania każdej kolejnej stłuczki, będzie ona brana pod uwagę jako czynnik zwiększający składkę ubezpieczeniową, a ochrona zniżek przestanie obowiązywać.

Czy ochrona zniżek się opłaca?

Ochrona zniżek OC gwarantuje kierowcy, że nawet po spowodowaniu zdarzenia drogowego, nie utraci wypracowanych rabatów za bezpieczne prowadzenie auta. Mimo to, składka ubezpieczeniowa w kolejnym roku może wzrosnąć z uwagi na wpływ wielu innych czynników. W praktyce okazuje się więc, że czasem lepiej poszukać nowego ubezpieczyciela z bardziej atrakcyjną ofertą, niż trzymać się jednej firmy z uwagi na uzyskaną ochronę zniżek. Warto też zauważyć, że ubezpieczenie rabatów jest brane pod uwagę jedynie w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym zostało wykupione.

Jak widać ochrona zniżek nie zawsze jest opłacalnym rozwiązaniem. Sprawdzi się jednak w wielu sytuacjach jako dodatkowe zabezpieczenie. Z uwagi na to, że w większości ubezpieczalni nie jest to duży koszt, w pewnych okolicznościach warto się na niego zdecydować.

Artykuł partnera