7 osób straciło życie

W tym tygodniu w powiecie lubartowskim zginęła kolejna osoba. Od początku roku doszło już do 15 wypadków, w wyniku których 7 osób straciło życie. Przyczynami wypadków w naszym powiecie jest nadmierna prędkość, nie dostosowanie sposobu jazdy do warunków panujących na drodze oraz nietrzeźwość kierowców.
Nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu to wstępna przyczyna wypadku, do którego doszło we wtorek 10 marca w Lubartowie. Życie stracił w nim 54-letni kierowca. 
        Do wypadku doszło około godz. 6.00 na skrzyżowaniu ul. Nowodworskiej z obwodnicą drogi krajowej nr 19 w Lubartowie. Jak ustalili policjanci, 54- letni mieszkaniec Firleja, jadąc ul. Nowodworską, wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z jadącym obwodnicą w kierunku Firleja samochodem dostawczym mercedes. Kierował nim 49- letni mieszkaniec gminy Głusk.
Wskutek zderzenia matiz wypadł z drogi na pobocze. Kierujący nim 54- latek zginął na miejscu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że prawdopodobną  przyczyną tej tragedii było nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego matizem ? mówi nadkomisarz Artur Marczuk, oficer prasowy KPP w Lubartowie –W dalszym ciągu lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa, lekkomyślność i brak wyobraźni to główna przyczyna wielu wypadków, również tych tragicznych, do których dochodzi na naszych drogach. Wielu ludzkich dramatów można by uniknąć, gdyby kierowcy byli bardziej rozważni, odpowiedzialni i przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze.    Jest dopiero początek marca, a mamy już siedem ofiar śmiertelnych, to naprawdę bardzo tragicznie. W całym 2008 roku przez 12 miesięcy było ich w sumie 23  – mówi nadkomisarz Waldemar Sławecki z Sekcji Ruchu Drogowego KPP w  Lubartowie – Bardzo niepokoi mnie liczba wypadków drogowych, w których doszło do poważnych obrażeń ciała czy śmierci. Tegoroczna zima płata nam figle. W jednym tygodniu następują zmienne warunki atmosferyczne. Stąd też biorą się zdarzenia drogowe, również i te tragiczne. Wciąż na polskich drogach ginie trzy razy więcej osób niż w krajach europejskich. To straszny wynik, który mimo działań podejmowanych przez policję, nadal się nie zmniejsza. Uczulamy  kierowców. Drogi  powiatu są pod nadzorem, nie oznakowany pojazd z wideorejestratorem jest codziennie na patrolu.  Dobrze by było również,  żeby nasi kierowcy wzięli pod uwagę stan nawierzchni dróg w naszym powiecie, który nie jest idealny. Zwróćmy też uwagę, że na drodze nie jesteśmy sami. Zasada ostrożności w stosunku do innych uczestników powinna być cały czas wprowadzana w życie.  Apeluję o dostosowanie prędkości do okoliczności i warunków panujących na drodze. Jak się ktoś spieszy, niech wyjedzie wcześniej, aby dojechać na miejsce na czas i przede wszystkim bezpiecznie.
Po raz kolejny apelujemy o ostrożną jazdę szczególnie teraz, kiedy pogoda jest zmienna, na drogach jest ślisko, pada deszcz i śnieg. Poruszając się w takich warunkach, kierujący pojazdem zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność.