Aranżacje łazienki na poddaszu – praktyczne porady na bazie projektu As z pracowni Domowych Klimatów

Urządzając mieszkanie na piętrze, miłośnicy praktycznych rozwiązań chętnie aranżują na poddaszu łazienkę. Można w ten sposób ciekawie zaprojektować przestrzeń w domu, nie tracąc przy tym cennego metrażu.

Mogłoby się wydawać, że pomieszczenia, w których występują skosy, najtrudniej zaprojektować. Na szczęście w przypadku łazienek na poddaszu mamy do wyboru kilka ciekawych rozwiązań. Warto mieć to na uwadze, przeglądając projekty domów z poddaszem użytkowym na stronie pracowni domoweklimaty.pl.

Na co zwrócić uwagę, urządzając łazienkę na poddaszu?

Najważniejszym miejscem w przypadku wykańczania pomieszczeń, w których występują skosy, jest tzw. ściana kolankowa, czyli najniższa w całym pomieszczeniu. To właśnie do niej dostosowujemy rozmieszczenie mebli oraz armatury. Jeśli ściana kolankowa ma co najmniej 1 m wysokości, urządzenie pomieszczenia nie powinno przysparzać problemów, a w przypadku 1,1 m – można już śmiało pomyśleć o montażu w tym miejscu toalety lub bidetu. Jeśli jednak dysponujemy niższą ścianą, warto się zastanowić, czy nie będzie to najlepsze miejsce na umieszczenie grzejnika, przed którym można rozstawić suszarkę lub po prostu ustawić jakiś mebel.

Armatura w łazience ze skosem

Zasady planowania armatury i montażu instalacji sanitarnych w łazience nie ograniczają naszej fantazji względem łazienki ze skosami. Co więcej, producenci poszerzają gamę rozwiązań przystosowanych do poddaszy. Możemy już dostać m.in. specjalne drzwi do kabiny prysznicowej ze ściętą od góry obudową. Z pomocą przychodzą też samonośne stelaże, które umożliwiają montaż armatury nawet w miejscach, gdzie ściana kolankowa jest niska. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań w łazienkach na poddaszu jest ustawienie wanny względem okna dachowego w ten sposób, by podczas kąpieli można było relaksować się, patrząc w niebo. Najbardziej efektowne będą w tym wypadku wanny wolnostojące, jednak ich zastosowanie zaleca się jedynie w dużych łazienkach, gdzie mimo obecności tak dużego obiektu możliwe będzie swobodne poruszanie się po pomieszczeniu.

Nieco bardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest wanna narożna – ustawiona pod odpowiednim kątem, zapewni nam podobny efekt. W przypadku prysznica, w łazienkach z poddaszem często instaluje się kabiny typu walk in, które pogodzą swobodę korzystania z natrysku z obecnością skosu w pomieszczeniu. Tego typu kabiny to rozwiązanie, które dobrze się sprawdza również w niedużych łazienkach, ponieważ brak szczelnej zabudowy i wyraźnie wyodrębnionego brodzika optycznie powiększają przestrzeń.

 

Jeśli macie już pomysł na urządzenie własnej łazienki z poddaszem, sprawdźcie ciekawy artykuł w serwisie e-biznes.pl.

Artykuł partnera