Brak polskich znaków w SMS? Sprawdź, jak poradzić sobie z tym problemem!

Wiadomości tekstowe, czyli SMSy, to popularny i szybki sposób komunikacji, z którego korzystamy wszyscy. Czasem jednak wysyłane przez nas wiadomości nie są do końca zrozumiałe dla odbiorcy lub wyglądają niechlujnie. Dzieje się tak wówczas, gdy wysyłamy SMS bez polskich znaków.

Czasem wynika to z pośpiechu. Zdarza się jednak, że nasz telefon po prostu nie wyświetla nam polskich znaków. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób możemy to zmienić? Sprawdźmy.

Sprawdź język wprowadzania tekstu

Jeśli zauważysz brak polskich znaków w SMS podczas pisania, może oznaczać to, że język, w którym wprowadzasz tekst, nie jest językiem polskim. Bardzo często zdarza się, że smartfony posiadają fabrycznie ustawiony język angielski, co sprawia, że polskie znaki nie są dostępne. O ile korzystamy ze słownika – szybko możemy zorientować się, że należy zmienić język. Jeśli jednak nie korzystamy z podpowiedzi, możemy tego nie zauważyć, szczególnie gdy piszemy w pośpiechu.

Zmiany w ustawieniach

Jeśli w swoim telefonie wprowadzasz tekst w języku polskim, a mimo to nie możesz wysyłać wiadomości z polskimi znakami, warto sprawdzić ustawienia aplikacji obsługującej SMS. W zależności od tego, jaki model telefonu posiadasz, mogą być one dostępne bezpośrednio w aplikacji lub też w ogólnych ustawieniach telefonu. Warto więc poświęcić chwilę na ich odszukanie.

Brak polskich znaków w SMS związany jest najczęściej ze złym kodowaniem. W zależności od modelu telefonu, mówimy o włączonej funkcji „skracania ogonków” lub „opuszczania Unicode”. Funkcje te należy wyłączyć – wówczas w SMSach pojawią się polskie znaki. Zdarza się również, że telefon fabrycznie ustawioną ma funkcję wysyłania wiadomości kompaktowych, co oznacza, że polskie znaki i emotikony są usuwane. W tym przypadku również pomoże nam wyłączenie tej funkcji.

W niektórych modelach telefonów spotkamy się jeszcze z opcją „opuszczanie znaków niekodowalnych”. By móc korzystać z polskich znaków, należy zmienić to ustawienie na opcję na „pozostaw znaki niezmienione”.

Zamiennik z Google Play

Czasem zdarza się, że aplikacja do obsługi SMS, którą posiada nasz telefon, nie daje nam możliwości zmiany ustawień. W takim przypadku warto zdecydować się na inny program, który daje nam szansę korzystania z polskich znaków. Aplikację taką pobierzesz ze sklepu Google Play. Obecnie istnieje ich co najmniej kilkadziesiąt. Możemy również korzystać z popularnych komunikatorów (np. Messengera), które również dają nam taką możliwość. Po pobraniu wybranej przez siebie aplikacji należy ustawić ją jako główną obsługującą SMS oraz sprawdzić jej ustawienia dotyczące polskich znaków.

Podsumowując, brak polskich znaków w SMS nie musi być problemem. Wystarczy niewielka zmiana ustawień telefonu, by nasze SMSy zaczęły być pisane poprawną polszczyzną.

Artykuł partnera