Czy można wypożyczyć samochód bez kaucji?

Chcąc wypożyczyć samochód, bardzo często zastanawiamy się, czy konieczne jest uiszczanie kaucji. Tego typu zabezpieczenie stosowane jest przez wiele firm oferujących wynajem krótkoterminowy pojazdów osobowych oraz dostawczych i ma służyć zabezpieczeniu ich interesów w przypadku uszkodzenia mienia. To właśnie z kaucji odejmowana jest kwota za zarysowanie auta, oddanie bez uzupełnienia paliwa w baku czy wybrudzenia tapicerki. W większości przypadków kaucja jest wymagana przez wypożyczalnie samochodowe.

Czym tak właściwie jest kaucja?

Kaucja to zabezpieczenie interesów firmy wypożyczającej nam samochód. To właśnie z tej kwoty w wysokości do kilkuset, nawet do kilku tysięcy złotych ściągane są koszty związane z oddaniem pojazdu w gorszym stanie, niż nam wypożyczono. Ponadto kaucja pozwala na zabezpieczenie przed nierzetelnymi osobami, które z jakiegoś powodu nie zamierzają zapłacić za wynajem pojazdu lub w ogóle go oddać. Oczywiście auta z wypożyczalni wyposażone są w lokalizatory GPS, a każda próba kradzieży zgłaszana jest na policję. Wypożyczalnie samochodów osobowych prawie zawsze decydują się na wprowadzanie kaucji zwrotnej, jednak tego typu zabezpieczenie obecne jest również w przypadku wynajmowania nieruchomości, sprzętu budowlanego czy innych urządzeń specjalistycznych. Podczas wypożyczania pojazdu w konkretnym mieście warto zadać sobie nie tylko pytanie jakich aut można spodziewać się, wynajmując samochód w Lublinie? Zastanówmy się również, czy dana firma każe nam zostawiać kaucję przy podpisywaniu umowy.

Jakie są rodzaje kaucji?

 

Decydując się na wynajęcie pojazdu, warto dowiedzieć się jakie tak właściwie są rodzaje kaucji. Niezwykle popularną formą zabezpieczenia interesów wypożyczalni samochodów jest kaucja w postaci zapisania numeru naszej karty debetowej lub kredytowej. W umowie najmu widnieje wtedy zapis, że firma ma prawo pobrać z naszego konta kwotę adekwatną zadośćuczynieniu za spowodowane straty. Niektóre przedsiębiorstwa również z góry pobierają ustaloną kwotę z naszego konta, które w momencie zwrotu auta w nienagannym stanie zostaje po prostu nam zwrócona. Inne firmy wymagają od klientów opłacenia kaucji w gotówce. Pamiętajmy, że podczas odbioru pojazdu z wypożyczalni powinniśmy zawsze szczególną uwagę zwrócić na uszkodzenia wypożyczanego nam egzemplarza. Sprawdźmy, czy wszystkie widoczne gołym okiem usterki zostały zapisane na protokole odbioru. Każda, nawet najmniejsza rysa niezapisana przez przedstawiciela firmy wynajmującej nam auto zostanie automatycznie pobrana z zostawionej przez nas kaucji. Z kwoty kaucji firma może zabezpieczyć wartość prania tapicerki – w przypadku jej skrajnego zabrudzenia. Przed oddaniem pojazdu pamiętajmy również o uzupełnieniu paliwa w baku. Koszty zatankowania auta przez pracownika wypożyczalni wraz z opłatą dodatkową mogą również zostać pobrane z kaucji. Przed wybraniem konkretnej firmy oferującej wynajem samochodów osobowych warto jednak szukać ofert bez konieczności uiszczania kaucji, na przykład na stronie wypożyczalni aut carfree.pl.

Artykuł partnera