Czy warto kupić mieszkanie w Świdniku?

Jeżeli o jakimś mieście w Polsce można powiedzieć, że „buja w przestworzach”, to z pewnością o Świdniku. Ta miejscowość w województwie lubelskim słynie z produkcji śmigłowców i nie tylko. Czy warto postawić na nowe mieszkania w Świdniku? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Świdnik to siedziba powiatu świdnickiego. Mieszka w nim prawie 40 000 osób. Miasto jest jedną z głównych części tzw. aglomeracji lubelskiej, której łączna liczba mieszkańców (wraz z Lublinem) wynosi około 500 000 osób. Z wielu względów notuje się popyt na nowe mieszkania w Świdniku. Dlaczego? Sprawdzamy.

Mieszkanie w Świdniku – na co można liczyć?

Miasto, choć nie należy do najmniejszych, nie posiada osobnych terenów zielonych w postaci parków. Samorząd stara się natomiast zazielenić centrum, w tym główną ulicę, czyli ul. Niepodległości. Najważniejszym miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców jest trawiaste lotnisko w Świdniku. Na jego terenie znajduje się również – największa w Polsce – kolonia chronionego i zagrożonego susła perełkowanego. Z tego względu obszar został zgłoszony do programu Natura 2000. W pobliżu znajdują się fabryki śmigłowców Sokół oraz MI-2. Miasto słynie również z niegdysiejszej fabryki legendarnego motocykla – WSK.

Co ciekawe, na terenie Świdnika znajduje się Port Lotniczy Lublin, będący jednym z największych lotnisk pasażerskich w regionie. To duża zaleta dla mieszkańców. Ci mają również do dyspozycji bezpośrednie połączenie z drogami ekspresowymi E12 i E13, dzięki którym mogą z łatwością dostać się do Warszawy, a dalej do Kijowa i Lwowa. Obwodnica Lublina pomaga usprawnić natomiast ruch i neutralizuje korki. Miasto ma również rozbudowaną komunikację miejską i kolej. Jak powyższe zalety wpływają na nowe mieszkania w Świdniku? W jakiej cenie można je znaleźć?

Ceny mieszkań i inwestycje

W Świdniku cały czas powstają nowe mieszkania, dostępne dla potencjalnych lokatorów między 2021 i 2022 rokiem. Przykładem takiej inwestycji jest Osiedle Klonowe przy ulicy Cisowej. Można tam znaleźć mieszkania o powierzchni od 26 do nawet ponad 89 metrów kwadratowych. Standardem, który występuje najczęściej są jednak lokalizacje mające od 40 do 50 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Ceny takich mieszkań zaczynają się od około 5 800 złotych brutto za metr kwadratowy. Łatwo więc wyliczyć, że za 45 metrowe mieszkanie trzeba najczęściej zapłacić od 260 000 do 300 000 złotych. Zapotrzebowanie na takie lokalizacje jest spore, bo w Świdniku wielu deweloperów inwestuje w zabudowę wielorodzinną.

Jakich przyszłych inwestycji mogą spodziewać się mieszkańcy Świdnika? Miasto planuje wyremontować m.in. boisko szkolne, zbudować nowoczesne centrum przesiadkowe oraz halę sportową, zwiększyć powierzchnię cmentarza komunalnego, a także wyremontować istniejące budynki szkolne czy obiekty sportowe. Planowany jest również montaż paneli fotowoltaicznych w celu obniżenia kosztów energii w obiektach miejskich. Wiadomo również, że rozbudowywany ma być port lotniczy.

To wszystko sprawia, że nowe mieszkania w Świdniku są inwestycją wartą rozważenia. Choć trudno przeznaczyć takie lokum na wynajem (np. dla turystów), to niewielkie miasto w okolicach Lublina może być świetnym miejscem do życia.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Świdniku na https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-swidnik/

Artykuł partnera