Jak dobrać idealne oświetlenie do dziecięcego pokoju? Kompletny przewodnik
Aranżacja pokoju dziecięcego to spore wyzwanie. Musimy zadbać nawet o najmniejsze detale. Nie zapominajmy, że pomieszczenie musi być przede wszystkim bezpieczne, a zarazem wygodne w codziennym użytkowaniu. Wybierając idealne oświetlenie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Design jest ważny, jednak nie można pomijać parametrów użytkowych. Podczas zakupu trzeba także uwzględnić wiek dziecka. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, to zapoznaj się z poniższym poradnikiem.
Oświetlenie sufitowe w pokoju dziecięcym
To oświetlenie sufitowe stanowi główne źródło światła. Wiadome jest, że w pokoju dziecięcym znajduje się zwykle kilka różnych form oświetlenia, jednak to lampa wisząca znajduje się w centralnym punkcie. Istotne jest to, aby skutecznie oświetliła ona całą przestrzeń. Jest to niezwykle ważne podczas nauki, czy też zabawy. W małych wnętrzach zwykle sprawdzają się modele, które posiadają dwa źródła światła. Jeśli jednak pomieszczenie jest duże, to dobrze jest postawić na większą lampę (4 lub 6 kloszy).
Dzieci mają różne szalone pomysły. Dobre lampy wiszące dziecięce powinny umożliwiać swobodną regulację zwisu. Dzięki temu będziemy mogli zdecydować, na jakiej wysokości będzie znajdować się oświetlenie. Nie będziemy musieli obawiać się, że maluch zaczepi o lampę podczas skoków na łóżku, czy też innych wygłupów. Znakomitą alternatywą wydaje się być plafon, który znajduje się bezpośrednio pod sufitem. Jest on wyjątkowo stabilny, a więc nawet uderzony piłką nie powinien spaść na ziemię:
l taka lampa dziecięca wisząca powinna być wykonana z lekkich, a zarazem wytrzymałych materiałów. Zamiast szkła rozsądniej jest postawić na tworzywa sztuczne, czy też tkaninę;
l zbyt nisko powieszona lampa nie będzie bezpieczna. Warto więc postawić na model o wyższej mocy, który będzie znajdował się bliżej sufitu;
l plafony zmniejszają ryzyko uszkodzenia oświetlenia. Są one o wiele bardziej wytrzymałe niż klasyczne żyrandole.
Lampa podłogowa do pokoju dziecięcego
Lampa podłogowa stanowi dodatkowe źródło oświetlenia. Ważne jest to, aby była ona stabilna, a także niepodatna na uszkodzenia. Zwróćmy uwagę, czy została ona wyprodukowana z certyfikowanych tworzyw. Pamiętajmy o tym, aby nie kupować lamp od niezweryfikowanych sprzedawców. Tylko dobry sklep internetowy z oświetleniem posiada w swojej ofercie modele, które spełniają rygorystyczne normy oraz standardy. Czasami lepiej jest zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że materiały zastosowane do produkcji nie posiadają żadnych toksycznych związków. Lampa podłogowa jest świetną opcją, jeśli maluch posiada swoje ulubione miejsce do relaksu. Warto ją umieścić w okolicy łóżka, fotela, czy też innego siedziska.
Najlepszym wyborem wydają się być tkaninowe abażury – występują one nie tylko w jednolitych kolorach. Bez większych trudności znajdziemy modele ciekawie zdobione np. misiami, samochodami, kwiatami. Szeroki wybór wzorów sprawia, że z łatwością wybierzemy wariant odpowiedni dla naszej pociechy.
Oświetlenie dodatkowe w pokoju naszych dzieci
Podczas wyboru oświetlenia dodatkowego panuje pełna dowolność. Wiele zależy od metrażu pomieszczenia, czy też indywidualnych potrzeb. Wiadome jest, że dziecko w wieku szkolnym musi mieć zagwarantowane dogodne warunki do nauki. Jest to szczególnie istotne, gdy dostęp do naturalnego światła jest mocno ograniczony. W sprzedaży znajdziemy m.in.:
Lampki biurkowe do pokoju dziecka
To obowiązkowy element w pokoju ucznia, a nawet przedszkolaka. Już od najmłodszych lat warto przyzwyczajać smyka do ergonomicznej pracy. Konstrukcja lampki powinna być w pełni regulowana. Wybierzmy żarówki ledowe, które się nie nagrzewają.
Lampki nocne dla dzieci
Przydają się one nie tylko pociechom, ale również rodzicom. Warto umieścić je w okolicach łóżeczka lub kołyski. Dla niemowląt dedykowane są modele z projektorem światła. Prawdziwym hitem stały się lampki odgrywające odprężające kołysanki. Dla starszych dzieci wybierzmy tradycyjny model, który posłuży przez długie lata.
Kinkiety w pokoju dziecięcym
Mogą, ale nie muszą znajdować się w okolicach łóżka. Wszystko zależy od osobistych upodobań. Warto zwrócić uwagę na modele o fantazyjnych formach np. kwiatów, zwierzątek, postaci z bajek.
Artykuł partnera