Jakie meble i drzwi wybrać do ciemnej podłogi w salonie?

Ciemna podłoga w salonie to dobry sposób na to, by nadać mu wyrazistości i przytulności. Elegancka i pełna szykowności świetnie komponuje się zarówno ze stylami współczesnymi, jak i vintage. O tym, jak tworzyć z jej pomocą stylowe aranżacje, piszemy w dzisiejszym artykule. Zobacz, jakie meble i drzwi wybrać do ciemnej podłogi w salonie, by uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Meble – jakie wybrać do ciemnej podłogi

Ogólna zasada mówi, by wybierając meble do ciemnej podłogi, stawiać na te w jasnej tonacji. Popularnością cieszą się meble w kolorze białym. Warto jednak wybierać złamane odcienie bieli, które nie będą tworzyły z ciemną podłogą zbyt intensywnego kontrastu. Śnieżnobiałe meble zastąpić można więc tymi w kolorze kości słoniowej, écru, kremowej bieli czy też jasnego beżu.

Wyjątkiem, w którym do ciemnej podłogi sięga się po równie ciemne meble, jest dobre zrównoważenie tego z pomocą jasnych kolorów ścian oraz dodatków zawsze w salonach o większej powierzchni. Całość nie może sprawiać wrażenia przytłaczającej i zbyt ciemnej. Rozwiązanie to chętnie wybierają zwolennicy stylu industrialnego, którzy ciemną szarość podłogi łączą z równie ciemnoszarymi lub nawet czarnymi meblami z metalowym wykończeniem, przełamując całość jasnoszarymi ścianami i jasnymi dodatkami.

Jeśli na podłodze w salonie znajduje się drewno lub drewnopochodne panele podłogowe inspirowane drewnem, dobierając meble o takim charakterze, trzeba zwrócić uwagę na dobrze współgrające ze sobą barwy i rodzaje usłojenia. Także drewniane meble powinny być od podłogi jaśniejsze. Przy wyborze ciemnych paneli podłogowych istotne staje się wybranie tych z v-fugą. Panele z fugą Weninger nadają podłodze naturalnego wyglądu, dużo korzystniej prezentują się w przypadku ciemnych dekorów, pomagając uniknąć pozbawionego wyrazu efektu.

Drzwi – jakie do podłogi w ciemnym kolorze

O ile w przypadku mebli, częściej stawia się raczej na subtelny kontrast ciemnej podłogi z jasnym wyposażeniem, tak już drzwi zaleca się wybierać kolorystycznie do podłóg podobne. Ciemna podłoga oznacza równie ciemne drzwi. Poza kolorem kluczowe staje się dopasowywanie zbliżonego odcienia drewna i wzoru usłojenia. Drzwi do salonu warto wybierać z przeszkleniami, które nadadzą im lekkości i rozjaśnią wnętrze, dbając o jego przestronność.

Ciemna podłoga w salonie – jaką wybrać

Szczególnie często wybierana jest ciemna podłoga w salonie o jej drewnianym wyglądzie. To więc nie tylko drewno, ale i wszystkie inne materiały, jak na przykład drewnopochodne panele podłogowe, które pozwalają odtworzyć szlachetny charakter drewna. Obecna w stylu vintage, rustykalnym czy klasycznym.

Zastanawiając się nad tym, jakie meble i drzwi wybrać do ciemnej podłogi w salonie, pod uwagę warto wziąć również styl, do którego dążymy. To w dużej mierze determinuje nie tylko rodzaj mebli i drzwi, ale i pozostałych elementów wnętrza, w tym kolor ścian lub dodatków.

Warto pamiętać także, by wybierając podłogę do salonu, zwrócić uwagę na grubość paneli Weninger. To ona determinuje ich wytrzymałość na zniszczenia i trwałość. W salonie podłoga wystawiona jest na znacznie większe natężenie ruchu i zwiększone ryzyko zarysowań, dlatego tak ważne jest wybranie odpowiednio grubych i trwałych zarazem paneli w wyższej klasie np. AC5 lub AC6, by cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem na długi czas.

Artykuł partnera