„Jedyne takie miejsce” – Lubartów w Polskim Radiu

O naszym mieście, jego niezwykłych okolicach i ciekawych ludziach można było usłyszeć w ponad dwugodzinnej audycji nadawanej prosto z Lubartowa na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia. Całej transmisji z soboty 10 czerwca można  posłuchać na stronie internetowej „Jedynki”. Audycję „Jedyne takie miejsce” – lubianą i słuchaną przez ponad 2,5 milionów odbiorców – prowadzą redaktorzy Monika Tarka i Robert Kilen.

Wóz transmisyjny przyjechał na plac przed Urzędem Miasta w sobotę wczesnym rankiem. Tam na rozmowę z dziennikarzami czekali zaproszeni przez „Jedynkę” goście. Poprzedniego dnia reporterzy radiowi nagrywali rozmowy w terenie. Odwiedzili Muzeum w Kozłówce, Muzeum Regionalne, byli w Klasztorze Ojców Kapucynów. Audycję rozpoczęła Orkiestra Dęta OSP Lubartów. Zagrała m.in. hymn „O Ziemio Lubartowska”.

Ciekawi świata i wyjątkowych miejsc dziennikarze – Monika Tarka i Robert Kilen, już niebawem poprowadzą m.in. audycje w ramach Lata z Radiem. A co zainteresowało ich w Lubartowie i jego okolicach? Małgorzata Zdzienicka – Fundacja „Wczoraj i Dziś dla Jutra” mówiła o typowych dla naszego regionu pierogach z kaszą gryczaną, które pochodzą z Nowodworu. Słuchacze poznali ich recepturę. Ewa Sędzimierz z Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego mówiła o historii Lubartowa i oprowadzała po dziedzińcu Pałacu Sanguszków. Maria Kozioł – prezes LTR opowiedziała legendę o rzece Wieprz. O wystawie z pamiątkami z przeszłości Lubartowa mówił Longin Tokarski, który je prezentował w Muzeum Ziemi Lubartowskiej.

Janusz Pożak i Edyta Lewtak opowiadali o największej imprezie rowerowej w Europie – czyli o Święcie Roweru, które już niebawem – 25 czerwca.

O wystawie pt. „Żywa tradycja sokolnictwa” w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce opowiadała Karolina Wilkowicz. Wspominała też o wystawie szkła uranowego. Sławomir Grzechnik z Muzeum mówił o wystawie Sztuki Realizmu Socjalistycznego. Natomiast o tym, jak się dawniej żyło w Kozłówce, mówił Adam Kościańczuk, kierownik Działu Edukacji, Informacji Muzealnej i Wydawnictw Muzeum Zamoyskich.

Mikołaj Lazor z Laboratorium Turystyki pokazywał Muzeum Parafialne przy Bazylice św. Anny i opowiadał o eksponatach, prezentował też Panoramę Lubartowską.

Piosenkarz Andrzej Rosiewicz mówił o swoich piosenkach o Lubartowie i występach w naszym mieście.

Lydie Charlotte Kotlinski – aktorka warszawskiego Teatru Syrena, mieszkająca niedaleko Lubartowa, mówiła o koncertach piosenki francuskiej i warsztatach muzyki afrykańskiej.

Maria Siej – właścicielka cukierni, mówiła o lodach marchewkowych, wpisanych na listę produktów regionalnych.

Małgorzata Gryglicka – Szczepaniak dyrektor LOK oraz Aleksandra Jędryszka redaktor naczelna Lubartowiaka – zapraszały na zlot Anek, czyli Lubartowskie Annowanie, które już po raz szósty odbędzie się w Lubartowie, 23 lipca.

Andrzej Zdunek – prezes MKTR Relaks mówił o turystyce rowerowej, o trasach dobrych do jeżdżenia m.ni. trasie przez Lasy Kozłowieckie, Stary Tartak, Dąbrówkę czy do Firleja.

O swoich występach opowiadała kapela ludowa „Lubartowiacy”, która też zagrała i zaśpiewała na żywo. Przy okazji tematu ludowego Małgorzata Gryglicka – Szczepaniak wspomniała o imprezie w amfiteatrze „Muzykowanie na ludową nutę”.

O 22-letniej przygodzie z taekwondo opowiadała mistrzyni świata w tej dyscyplinie Ilona Działa – Ćwiek.

Jerzy „Słoma” Słomiński – muzyk i perkusista mieszkający w Dąbrówce, pokazywał wytwórnię bębnów swojego przyjaciela.

Paweł Szczepaniak – instruktor kajakarstwa opowiadał o organizacji spływów kajakarskich rzeką Wieprz.

Po ogrodzie Kapucynów oprowadził gwardian Klasztoru Kapucynów w Lubartowie, ojciec Dariusz Miastowski. Pokazał rosnące w ogrodzie jedyne w Polsce dęby korkowe. Piotr Kiszczak – nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów mówił o rezerwacie Kozie Góry.

SN, (J.A.)

fot. Ola Jędryszka, Magda Wyrobek

 

https://www.polskieradio.pl/7/5586

http://www.polskieradio.pl/7/5586/Artykul/1775711,Lubartow-miasto-nie-tylko-dla-milosnikow-rowerow