Kapucynalia i Bieg „Pokój i Dobro”

W sobotę 23 czerwca po raz kolejny Stowarzyszenie Alwernia zorganizowało Festyn Rodzinny Kapucynalia w ogrodzie przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów. Festyn był połączony z charytatywnym biegiem „Pokój i Dobro” na dystansie 10 km.

Podczas festynu odbyła się charytatywna zbiórka dla Moniki i Mileny Koziej, sióstr u których w 2001 roku zdiagnozowano bardzo rzadką chorobę o podłożu genetycznym Zespół Friedricha, zaliczana do najcięższych z dziedziczonych ataksji. Zebrano 20 659 zł i 14 gr. Pomimo niesprzyjającej pogody na festynie czekało na przybyłych dużo ciekawych atrakcji. Między innymi: ścianka wspinaczkowa, kolorowanki i animacje dla dzieci czy zajęcia z dogoterapii oraz ciepły posiłek.

Podczas festynu wręczono na scenie wyróżnienia dla osób, które przyczyniły się do organizacji Festynu i nagrodę Pax et Bonum, czyli podziękowanie dla osób bądź instytucji, które w sposób szczególny wyróżniają się w naszym mieście. W tym roku nagrodę otrzymała Fundacja Stella im. Agaty Orłowskiej, która zajmuje się rehabilitacją dzieci i osób starszych oraz jako jedyna w województwie lubelskim zajmuje się rehabilitacją noworodków.

Dziękujemy za tak ogromne wyróżnienie , jest ono dla nas ogromnie wielkie, bo nam się wcale nie wydaje, że robimy coś wielkiego, po prostu ze szczerego serca pomagamy przede wszystkim osobom niepełnosprawnym, ale w szczególności maleńkim dzieciom. Dzieciom praktycznie od pierwszych dni urodzenia, najmłodsza nasza podopieczna miała dwa tygodnie, najstarszy nasz podopieczny ma 72 lata, więc tak naprawdę nie ma granicy wieku, żebyśmy mogli pomóc – powiedziała prezes Fundacji Stella Monika Puchacz-Wasilewska.

Emilia Kosek