Kuchnia w zabudowie a kuchnia na wymiar – o co z tym chodzi?

Kuchnia jest szczególnym miejscem w domu, wymagającym zastosowania wysokiej klasy rozwiązań, gwarantujących z jednej strony maksymalną funkcjonalność, a z drugiej – świetny, ponadczasowy design. To serce domu, w którym najczęściej dzieje się zdecydowanie więcej, niż mogłoby się wydawać. Przygotowywanie posiłków? Oczywiście! Ale również ich jedzenie, a także: picie porannej kawy, niespieszne rozmowy i gorące dyskusje, planowanie kolejnych dni… Dobrze zaaranżowana kuchnia to klucz do satysfakcjonującego z niej korzystania. Gotowe meble kuchenne nie zawsze umożliwiają optymalne wykorzystanie tego wyjątkowego wnętrza, dlatego coraz więcej osób decyduje się na kuchnie na wymiar. Szukając producenta mebli kuchennych, możemy spotkać się z określeniami: kuchnia na wymiar i kuchnia w zabudowie. Co kryje się pod tymi pojęciami Wyjaśniamy!

Kuchnie na zamówienie – gwarancja optymalnego dopasowania

Kuchnia na zamówienie to meble, które robione są dla konkretnego klienta i do konkretnego wnętrza. Punktem wyjścia dla tego typu inwestycji jest zawsze szczegółowa analiza potrzeb i oczekiwań osób, które będą korzystały z danej kuchni oraz dokładny pomiar pomieszczenia. Meble kuchenne na zamówienie umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni z funkcjonalnym zagospodarowaniem każdej wnęki czy skosu, a także dopasowanie m.in. wysokości poszczególnych elementów kuchni (np. podwyższenie lub obniżenie standardowej wysokości blatu roboczego) oraz wyglądu mebli do indywidualnych preferencji. 

Kuchnia na wymiary czy kuchnia na zamówienie?

W sieci oraz w ofertach producentów meble kuchenne na zamówienie opisywane są jako kuchnie na wymiar lub kuchnie w zabudowie. Jedno i drugie dotyczy mebli robionych na zamówienie, które z założenia mają idealnie pasować do wnętrza, w pełni wykorzystując jego potencjał i możliwości aranżacyjne oraz zaspokajać oczekiwania klienta w kontekście designu – rodzaju zastosowanych materiałów i wykończenia, kolorystyki i stylu. Jakie różnice kryją się zatem między kuchnią na wymiar a kuchnią w zabudowie? 

Kuchnia na wymiar – ekonomiczne rozwiązanie na miarę naszych potrzeb

Kuchnie na wymiar to meble przygotowywane w oparciu o dokładny pomiar wnętrza kuchni i indywidualny projekt. Meble na wymiar tworzone są z gotowych elementów, których ilość i poszczególne gabaryty są dobierane w taki sposób, by w optymalny sposób wypełnić dedykowaną im przestrzeń, bez pozostawiania niefunkcjonalnych i nieestetycznych szpar. W tej opcji możemy m.in. zdecydować o szerokości i głębokości szafek, wysokości i szerokości blatu, sposobie zabudowy szafek górnych (np. do sufitu) oraz układzie kuchennych stref i umiejscowieniu konkretnych systemów (np. szafek cargo). Kuchnie na wymiar umożliwiają również zabudowę standardowych sprzętów AGD. Ponadto kuchnie na wymiar to szeroka paleta możliwości wykończeniowych: kolorów i wzorów frontów, dzięki czemu bez problemu dopasujemy finalny efekt wizualny kuchni.

Kuchnia w zabudowie – indywidualny projekt i perfekcyjne dopasowanie

Kuchnie do zabudowy to meble zaprojektowane i tworzone od podstaw do danego pomieszczenia, z uwzględnieniem wszystkich specjalnych życzeń inwestora. Meble do kuchni w zabudowie opierają się na zindywidualizowanym projekcie i precyzyjnej wizualizacji – tutaj każdy szczegół ma znaczenie, a zastosowane rozwiązania mogą zdecydowanie wychodzić poza te standardowo stosowane. W tej opcji wykonuje się również zabudowę wszelkich sprzętów AGD (również niestandardowych) oraz wykonuje dowolne, awangardowe elementy w obrębie wysp kuchennych (np. obniżenie części wyspy w celu uzyskania siedziska) czy stojaków / ekspozytorów na wino. 

Ceny i zalety kuchni na wymiar i kuchni w zabudowie

Ile kosztuje kuchnia na wymiar, a ile kuchnia w zabudowie? Kuchnie robione na zamówienie są najczęściej dwukrotnie droższe od gotowych zestawów mebli, które możemy kupić w popularnych sieciówkach. Na przykład za komplet mebli składający się z 4 szafek dolnych i 4 szafek górnych w sklepie zapłacimy około 3 tysięcy złotych (mówimy o meblach minimum dobrej jakości!). Komplet tej samej wielkości, zrobiony na zamówienie będzie nas kosztował: około 5-6 tysięcy, jeśli zdecydujemy się na meble na wymiar oraz 7-8 tysięcy, jeśli wybierzemy meble w zabudowie (w zależności od stopnia skomplikowania projektu). 

Bezdyskusyjną zaletą kuchni na zamówienie jest możliwość optymalnego dopasowania mebli do wnętrz pod względem gabarytów, funkcjonalności i designu. W przypadku większości kuchni i ich właścicieli – wystarczającą opcją są meble na wymiar. Kuchnie bardzo trudne w aranżacji, posiadające nietypowy kształt (np. zaokrąglone ściany) lub mikroskopijną wielkość – mogą wymagać sięgnięcia po kuchnie w zabudowie, które pozwolą na zaprojektowanie i stworzenie od podstaw mebli idealnie dopasowanych do wnętrza. Na to rozwiązanie mogą się również zdecydować osoby szukające oryginalnych rozwiązań i możliwości zrealizowania awangardowych projektów, zdecydowanie wykraczających poza standardową ofertę. 

Wybierając opcję mebli na wymiar, w razie przeprowadzki, będziemy mogli je zdemontować i zabrać ze sobą. Jeśli nie będą idealnie pasowały do nowej kuchni – będziemy mogli zlecić ich producentowi „dorobienie” niezbędnych elementów i zyskać kuchnię na wymiar… w nowym wymiarze. Kuchnie w zabudowie są najczęściej tak zaprojektowane i skonstruowane, że ich przeniesienie do innej, nowej kuchni jest niemożliwe lub po prostu nieopłacalne. 

Podsumowanie

Kuchnie na wymiar to najpopularniejszy sposób na aranżację wnętrza kuchni, gwarantujący optymalne wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność i zaspokojenie oczekiwań co do stylu i kolorystyki mebli. Kuchnie na wymiar to meble przygotowane w oparciu o standardowe elementy, dostępne w różnych wariantach do wyboru – wykonane z różnych materiałów, wyposażone w różne systemy (np. zamykania szafek) oraz wykończone w szerokiej plecie kolorów i wzorów. Kuchnie w zabudowie są droższe od mebli na wymiar i umożliwiają stworzenie maksymalnie oryginalnego projektu. Po tę opcję sięgają przede wszystkim osoby, które mają do zagospodarowania trudną i wymagającą kuchnię, chcą zaprojektować ją od podstaw, sięgając po zindywidualizowane rozwiązania czy awangardowe wykończenia. 

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy specjalistom firmy Erton, których kuchnie na wymiar są zawsze skrojone na miarę potrzeb i oczekiwań, zachęcamy do zapoznania się z ofertą po adresem: https://erton.pl/m/kuchnia/.

Artykuł partnera

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90