Lubartów na pierwszym Kongresie Kultury

Pierwszy Kongres Kultury Województwa Lubelskiego miał miejsce w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w dniach 6-7 września. Nasze miasto miało okazję reprezentować powiat lubartowski. Stoisko promocyjne przygotowaliśmy wspólnie z Pracownią Plastyczną Art-Chata Małgorzaty Wronowskiej. Pozytywnie wyróżniało się ono wśród innych stoisk oraz cieszyło się dużą popularnością wśród odwiedzających kongres.

Lubartowski Ośrodek Kultury przygotował z myślą o promocji miasta banner informacyjny, ulotki o działalności kulturalnej, gadżety i publikacje o mieście. Nasze stoisko w stylu malarskiego atelier wyróżniało się na tle innych stoisk i skutecznie przyciągnęło wielu odwiedzających kongres.

Kongres Kultury zrodził się z inicjatywy Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie przy współpracy z Centrum Spotkania Kultur i wsparciu Zarządu Województwa Lubelskiego.

To wydarzenie było okazją do zapoznania się z obrazem stanu aktualnego życia kulturalnego w poszczególnych miastach województwa. Koordynatorem reprezentującym nasz region był Lubartowski Ośrodek Kultury, którego dyrektorem jest Małgorzata Gryglicka – Szczepaniak. Stoisko promocyjne powstało wspólnie z Pracownią Plastyczną Art-Chata Małgorzaty Wronowskiej.

Miałam zaszczyt reprezentować Lubartów i niewątpliwie wielką przyjemność sprawiło mi pokazanie prac uczniów Art Chaty – mówi Małgorzata Wronowska, która wspólnie z Lubartowskim Ośrodkiem Kultury reprezentowała nasz powiat. – Wielu znamienitych twórców, animatorów kultury i dziennikarzy wyraziło swoją aprobatę dla naszej artystycznej działalności. Oprócz prac uczestników zajęć miałam okazję wyeksponować obrazy mojego autorstwa, które przedstawiają zabytki Lubartowa. Grafiki są własnością Urzędu Miasta w Lubartowie. Bardzo dziękuję władzom za zaufanie i wytypowanie mnie do tej zaszczytnej roli reprezentanta naszego Miasta. Kongres był dla mnie niezwykle ważnym doświadczeniem, które jeszcze bardziej uświadomiło zapotrzebowanie na obcowanie ze sztuką we wszelkich jej przejawach.

Kongres zorganizowano z udziałem władz samorządowych różnych szczebli, twórców i animatorów kultury oraz wspierających ich pracę naukowców, a także dziennikarzy.

Aleksandra Jędryszka

fot. Magdalena Wyrobek