Pałacowe akcesoria toaletowe na wystawie

Były warsztaty zorganizowane przez Muzeum Mydła i Historii Brudu. Każdy mógł „zaprojektować” i wykonać własne mydło, wybierając kształt, aromat, barwę i nawet udekorować je wybranymi dodatkami. Taką okolicznościową atrakcję zapewniło dziś Muzeum Zamoyskich w Kozłówce podczas otwarcia wystawy „Jaśnie Państwo w kąpieli. Akcesoria toaletowe w XIX i XX wieku”.

wyst-4

Uroczyste otwarcie odbyło się w sali wystaw czasowych (Teatralnia). Zgromadzono na niej blisko pół tysiąca eksponatów, pochodzących przede wszystkim z kolekcji prywatnej. To miedziane wanny, kolumny do grzania wody, ozdobne umywalki, zabytkowe baterie i armatury, bidety, muszle klozetowe, nocniki, komplety toaletowe. Na ekspozycji są kosmetyki: mydła, kremy, perfumy, pudry, proszki, a nawet… papier toaletowy. Są także zestawy toaletowe, komplety do manicure i przybory do golenia. Wystawa, na otwarcie której tłumnie stawili się zaproszeni goście, będzie czynna do 31 października 2015 r.

Podczas otwarcia wystawy odbył się pokaz robienia mydła metodą tradycyjną, przygotowany przez pracowników „Muzeum Mydła i Historii Brudu” z Bydgoszczy. Wykonane przez siebie mydło otrzymywało się na pamiątkę. Podczas czekania na gęstnięcie masy mydlanej można było zająć oko i nos przeróżnymi mydlanymi „wynalazkami” zgromadzonymi na kramiku. W ofercie były mydła glicerynowe w kilkunastu kształtach, kolorach i zapachach. Każdy mógł zanleźć mydełko dla siebie zwierzątka i samochody, realistyczne mydlane ciasteczka, ciasta, torty i lizaki.

W warsztatach można będzie uczestniczyć również w sobotę, 18 kwietnia. 19 kwietnia – w niedzielę – Muzeum zaprasza do galerii na zajęcia „Manufaktury woni”.

Mecenat nad wystawą sprawują Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA oraz Hotel SPA Korona.

M.Nieliwodzka

fot. Monika Januszek – Surdacka

wyst-2 panstwowkapieli-4 wyst-4 wyst-3 panstwowkapieli-1 panstwowkapieli-2 panstwowkapieli-3