Park Miejski, ul. Batalionów Chłopskich, SP3… – inwestycje miejskie na finiszu
Już na wiosnę będziemy spacerować po zrewitalizowanym Parku Miejskim. Po wielu latach oczekiwania ulica Piaskowa i Łąkowa zyskały nową nawierzchnię, chodnik, pojawiło się też odwodnienie. Mieszkańcy cieszą się też z nowego parkingu i świeżo wylanego asfaltu na Batalionów Chłopskich.
Park Miejski otwarty na wiosnę
Prace przy kompleksowej rewitalizacji Parku Miejskiego ruszyły we wrześniu 2019 roku. Od tego czasu teren ten stał się wielkim placem budowy zamkniętym dla mieszkańców. Obecnie prace są już bardzo zaawansowane. – Wykonano już około 75 procent robót, potrwają one do pierwszego kwartału 2021 roku – informuje Piotr Turowski z UM Lubartów. Jak sprawdziliśmy – trwa budowa nowego ogrodzenia od ulicy Parkowej oraz od strony ogródków działkowych. Wykonawca układa też kostkę wzdłuż głównej alei przy zabytkowej bramie wejściowej. Wykonywane są ostatnie nasadzenia i prace związane z ustawieniem latarni oraz małej architektury. – W sumie pojawi się 167 nowych latarni LED. Jeśli chodzi o małą architekturę, zostanie ustawionych 78 drewnianych ławek parkowych, 34 ławki kamienne i blisko 30 koszy na śmieci. W ogrodzie miejskim stanie też drewniana altana – glorieta – mówi Łukasz Chomicki, rzecznik prasowy UM. Już wkrótce staw zostanie napełniony wodą, ma być ona napowietrzana przez trzy gejzery. Trwają też prace przy wymianie nawierzchni alejek bocznych. Plac przy fontannie oraz schody będą wykonane z kamienia.
Ulica Batalionów Chłopskich nie do poznania
Mieszkańcy cieszą się z zakończonej inwestycji prowadzonej przez Miasto przy ulicy Batalionów Chłopskich. Można już korzystać z parkingu, który obejmuje 66 miejsc postojowych, w tym dla osób niepełnosprawnych. – To ważny element tego przedsięwzięcia, który usprawni między innymi komunikację szynobusów na linii kolejowej nr 30 – mówi Piotr Turowski z UM Lubartów. Zgodnie z projektem, ulica zyskała też nową nawierzchnię, pojawił się również nowy chodnik i ścieżka rowerowa. Zadbano także o zieleń. W sumie posadzonych zostało 27 drzew i około 200 krzewów. Przypomnijmy, że rozbudowa ulicy była finansowana w ramach projektu Mobilny LOF.
Gotowa ulica Łąkowa i Piaskowa
Po wielu latach oczekiwania ulica Piaskowa i Łąkowa zyskały nową nawierzchnię i odwodnienie. Wykonano tam też ciągi pieszo – rowerowe. W ubiegłym tygodniu trwały ostatnie prace porządkowe oraz te związane z nasadzeniami zieleni.Inwestycja finansowana była ze środków z projektu Mobliny LOF prowadzonego przez Miasto Lubartów.
SP3 do odbioru
Prawie półtora roku trwały prace przy kompleksowej termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 3. – Obecnie trwają prace komisji odbiorowej – mówi Łukasz Chomicki, rzecznik prasowy UM. Wykonawcą inwestycji była firma Media-Bud z Lublina. W trakcie docieplenia budynków szkoły wykonano pionowe izolacje przeciwwilgociowe i termiczne na cokołach i ścianach fundamentowych. Ocieplono też przyziemie, ściany zewnętrzne i stropodach oraz wykonano izolację ścian piwnicznych. Wartość remontu to blisko 10,5 mln złotych, z czego ponad 60 procent pochodzi ze środków unijnych w ramach projektu „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Lubartowie”. Projekt zakładał również między innymi przebudowę kominów, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, nowe zadaszenia nad wejściami do budynku i modernizację starych. Wyremontowane zostały też schody, a wewnątrz budynku wymieniono instalację elektryczną.
Co o inwestycjach sądzą mieszkańcy?
Mieczysław Kwiatkowski, mieszkaniec osiedla Garbarskiego – Zwłaszcza w sobotę i niedzielę był problem z parkowaniem na osiedlu obok ulicy Batalionów Chłopskich. Teraz jak zbudowali parking, jest luźno na parkingach.Piątka dla tego, kto wymyślił i zrealizował tę inwestycję. Teraz teren jest uporządkowany, bardzo podobają mi się nowe nasadzenia zieleni, które się pojawiły.
Ewa Gągolewska – Park Miejski zdecydowanie potrzebował zmian i odnowy. Już nie mogę się doczekać, kiedy będzie można oglądać efekty prac, bo często chodziłam na spacery do parku.
Anna Kuźmicz, mieszkanka okolicy Łąkowej – Inwestycja na ulicach Łąkowej i Piaskowej rozwiązała problemy tej części miasta. W końcu jest tu chodnik, dzięki czemu jest bezpieczniej. Pojawił się pas zieleni z dużą ilością nowych nasadzeń. Bardzo ciekawie to wygląda.
Radny Teodor Czubacki – Już od 2014 roku w moich wypowiedziach domagałem się, aby powstał chodnik na ulicy Łąkowej i Piaskowej. Dopiero teraz udało się to zrealizować. Zaznaczę, że przy dużym udziale mieszkańców. To oni byli inicjatorami, ja pełniłem tylko rolę pośrednika z Urzędem Miasta. Przedsięwzięcie okazało się jeszcze większe niż zakładałem w początkowych rozmowach z Urzędem. Dzięki projektowi Mobliny LOF udało się oprócz chodnika położyć nowy dywan asfaltu, zrobić ścieżkę rowerową, a także wykonać odwodnienie na części ulicy Łąkowej, gdzie zbierała się od lat woda.
Radna Elżbieta Mizio – Na bezpieczeństwo oraz komfort życia mają na pewno wpływ powstające nowe chodniki (ul. Piaskowa, ul. Łąkowa, osiedle Kopernika), ścieżki rowerowe (ul. Leśna), a także nowe wiaty przystankowe, jak chociażby na ul. Lipowej, czy budowa nowoczesnych, podświetlanych przejść dla pieszych wzdłuż ulicy Lubelskiej. Chcemy, aby w niedalekiej przyszłości powstało więcej takich przejść, np. na ulicy Szaniawskiego w okolicach Szkoły Podstawowej nr 1. Już powstał taki parking na ulicy Batalionów Chłopskich obok nowych boisk sportowych. W planach mamy budowę kolejnych parkingów oraz modernizację targowiska miejskiego. Bardzo ważną inwestycją na pewno jest rewitalizacja parku miejskiego oraz termomodernizacja SP3. Ważną inwestycją o którą zabiegaliśmy wspólnie z mieszkańcami osiedla Szaniawskiego jest modernizacja budynku przy ul. Reja. Nie poprzestaniemy w naszych działaniach, nadal będziemy ciężko pracować dla dobra i rozwoju miasta.
Katarzyna Wójcik