Pranie obrusu – jak prać koronkowy bieżnik?

Koronkowe bieżniki, po latach odrzucenia jako staromodne, przeżywają prawdziwy renesans. Dziś widuje się je nie tylko we wnętrzach stylizowanych na retro, ale też klasycznych, a nawet nowoczesnych. Zobacz, jak prawidłowo prać koronkowy bieżnik.


Koronkowy bieżnik – dlaczego jest delikatny?
Koronkowy bieżnik, czyli właściwie jaki? Najczęściej spotyka się dwa rodzaje. Pierwszy to koronkowy bieżnik z gipiury, czyli znanego wszystkim bardzo ozdobnego wykończenia firanki. Gipiurowe bieżniki są bardzo cienkie, lekkie i zwiewne. To delikatna tkanina, podobnie, jak tkaniny firanowe.
Drugi rodzaj bieżnika koronkowego to ten tradycyjny – zrobiony na szydełku. W dobie mody na hand made jest coraz częściej widywany jako ozdoba stołu, stolika kawowego lub konsoli. Szydełkowe koronki są bardzo delikatne, łatwo się rozciągają i bardzo łatwo odkształcają. Dlatego pranie koronkowych bieżników, zarówno tych z gipiury, jak i zrobionych na szydełku, wymaga odpowiednich warunków.
Masz koronkowy bieżnik? Upierz go ręcznie!
Czy można prać koronkowe bieżniki w pralce? Te z gipiury tak, ustawiając taki sam program, jak do prania firanek. Jednak bieżników zrobionych na szydełku nie powinno się prać w pralce, bo grozi to ich odkształceniem. Jeśli zdecydujemy się na taki eksperyment, powinniśmy pamiętać o całkowitym wyłączeniu wirowania.
Jednak zdecydowanie lepiej jest uprać koronkowy bieżnik ręcznie. To delikatna tkanina, a więc i pranie nie będzie uciążliwe. Takie bieżnika nie można mocno trzeć i wyżymać, pranie polega na delikatnym ugniataniu i przede wszystkim – jeśli bieżnik jest bardzo zabrudzony – długim moczeniu.
W jakiej temperaturze prać koronkowe bieżniki?
Koronkowe bieżniki nie lubią wysokich temperatur. Im wyższa temperatura, tym większa szansa na odkształcenia lub zagniecenia. Jeśli decydujemy się na pranie ręczne, temperatura nie może być wysoka z oczywistych względów – poparzymy sobie ręce.
Masz koronkowy bieżnik? Wykrochmal go!
Krochmal może wydawać się tak samo archaiczny, jak i koronkowe bieżniki, jednak to duży błąd w myśleniu. To właśnie dzięki krochmalowi bieżniki dłużej zachowują świeży wygląd i delikatny połysk. Krochmal ułatwia też prasowanie.
Krochmal można kupić w drogerii lub zrobić w domu z mąki ziemniaczanej. Nie jest to trudne, tradycyjny krochmal ze skrobi przygotowuje się tak samo, jak kisiel.
Jak wysuszyć koronkowy bieżnik
Tradycyjne pranie wiesza się na sznurkach lub suszarce. W przypadku bieżników jest inaczej. Koronkowy bieżnik na stół suszony pionowo zapewne wydłuży się i straci swój pierwotny wygląd. Ponieważ bieżniki są delikatne, najlepiej jest suszyć je rozłożone na płasko. Nie rozkładamy ich jednak bezpośrednio na suszarce, ale kładziemy na niej gruby ręcznik i dopiero na nim kładziemy bieżnik.
Lepiej też nie wyciskać bieżników zbyt mocno i w żadnym razie nie wykręcać. Nie musimy się obawiać, że zachlapią nam łazienkę. To delikatne i cienkie tkaniny, a więc nie chłoną dużo wody.
Koronkowy bieżnik, jak go uprasować
Podobnie jak przy praniu, tak i przy prasowaniu trzeba zachować ostrożność. Ponieważ koronki mogą być tkane z różnych nici, trudno jednoznacznie wskazać, jaka temperatura prasowania będzie najodpowiedniejsza. Najlepszym wyjściem jest ustawienie żelazka na minimalną temperaturę prasowania i sprawdzenie efektów. Jeśli będzie problem z rozprasowaniem zagnieceń, można delikatnie podnieść temperaturę.

Artykuł partnera