Sylwestrowe dekoracje wnętrza, stołu. Jak udekorować sylwestrowy stół

Sylwester to wyjątkowy wieczór, dlatego wymaga niecodziennej oprawy. Balony i serpentyny to niemal oczywistość, ale o dekoracji stołu myślimy raczej rzadko, a przecież niewiele trzeba, by zaskoczył odświętnym wyglądem. Zobacz, jak w prosty sposób udekorować sylwestrowy stół.

Stół sylwestrowy – gdzie go ustawić

Przyjęcie sylwestrowe znacznie różni się od innych, na które zapraszamy gości. Przede wszystkim trwa dłużej, bo dobry Sylwester kończy się nad ranem. No i nie wypada wypraszać gości tuż po północy, to raczej pora na podanie ciepłego dania. Jednocześnie trudno oczekiwać, żeby sylwestrowa impreza polegała wyłącznie na siedzeniu za stołem. Na pewno ktoś będzie miał ochotę zatańczyć. Dlatego stołu sylwestrowego lepiej nie ustawiać na środku salonu. Jeśli nie mamy osobnej jadalni, po prostu postawmy stół nieco z boku, ale tak, by każdy z gości miał do niego dostęp.

Można też rozważyć urządzenie tzw. zimnego bufetu, wtedy stół będzie stał pod ścianą. To rozwiązanie sprawdzi się, jeśli zapraszamy niedużo gości i przy stole znajdzie się miejsce na kilka krzeseł i talerzy. O ile da się jeść na stojąco sałatki i przystawki, to dania ciepłe już nie bardzo.

Stół sylwestrowy – jak dobrać obrus

Sylwester niewątpliwie jest jednym z ulubionych świąt Polaków. Tego dnia wszyscy solidarnie żegnają stary rok i witają nowy, doskonale się przy tym bawiąc. Lubimy ostatni dzień roku i towarzyszącą mu zabawę za brak sztywnych konwenansów i totalny luz. O ile nie wybieramy się na elegancki bal albo nie urządzamy takowego w domu, nie musimy trzymać się zasady, iż na świątecznym stole leży biały obrus. Można taki położyć, ale nie trzeba. Sylwester jest kolorowy i świecący, dlatego też obrus ma prawo nawiązywać do tej stylistyki. Dobrze sprawdzą się obrusy zdobione brokatem. Szczególnie jeśli towarzyszą im dobrane kolorystycznie narzuty odbijające światło.

A jeśli nie mamy takowego, można położyć biały obrus, a na nim dekoracyjny, świecący bieżnik.

Najlepiej na stole zaprezentuje się lniany obrus, to bardzo szlachetna tkanina, nada stołowi dystynkcji. Jednak ze względów praktycznych można postawić na obrus plamoodporny utkany ze sztucznego włókna.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Można w ogóle nie kłaść obrusa, o ile stół sam w sobie jest na tyle ładny, że nie musimy go przykrywać.

Dekoracja stołu na sylwestra – dodatki prosto z choinki

Niezależnie od tego, czy przykryliśmy stół obrusem, czy też nie, powinniśmy znaleźć na nim miejsce na sylwestrowe dekoracje, zwłaszcza te w kolorze czerni i złota, bo ta stylistyka najlepiej oddaje klimat sylwestrowej nocy. Skąd je wziąć? Najprostszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po bombki choinkowe, które o tej porze roku są łatwo dostępne. Można sobie „pożyczyć” od choinki kilka złotych bombek i ułożyć je na stole. Mogą to być np. złote kule tego samego rozmiaru lub starannie dobrane zestawy małych i dużych złotych bombek.

Innym sposobem na udekorowanie sylwestrowego stołu jest wykorzystanie ceramicznych ozdób, które na co dzień ustawiamy na półkach. Wszystkie, które kolorystycznie wpiszą się w konwencję, będą jak najbardziej na miejscu.

Chociaż klimat powoli się zmienia i w Sylwestra rzadko mamy okazję widzieć śnieg za oknem, nie zawadzi wyczarowanie go na stole. Przyda się biały brokat w sprayu i kilka gałązek np. z choinki lub przydomowych iglaków. Taką dekorację można włożyć do wazonu lub ułożyć między talerzami.

Artykuł partnera