Szlabany. Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa słusznie straszy kierowców?

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie każe mieszkańcom naklejać identyfikatory parkingowe na przednią szybę auta i grozi konsekwencjami. Zdaniem policji przednia szyba powinna umożliwiać pełną widoczność, aby zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Temat szlabanów powraca jak bumerang. Kolejni mieszkańcy zwracają się w tej sprawie do naszej Redakcji z prośbą o interwencję. Jeden z e-maili, który dostaliśmy, dotyczy informacji wydanej przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Lubartowie. Chodzi o obowiązek naklejania identyfikatorów parkingowych na przednią szybę samochodu.

Od kilku dni na drzwiach klatek schodowych oraz za wycieraczkami samochodów pojawiają się kartki z ostrzeżeniami o konsekwencjach braku takowej naklejki. Tymczasem w  mojej rozmowie z policjantem dyżurnym lubartowskiej komendy otrzymałem informację, że mam naklejki tej nie umieszczać na przedniej szybie samochodu, ponieważ powinna znajdować się tam tylko naklejka homologacyjna oraz że naklejka SM może utrudniać widoczność – pisze Czytelnik. – Dlaczego nie może zostać ona umieszczona w widocznym miejscu na kokpicie? Poza tym jakim prawem Zarząd Spółdzielni zmusza nas do oklejania naszych własności? – pyta.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w swojej pisemnej informacji do mieszkańców ostrzega, że brak naklejonego identyfikatora może skutkować zablokowaniem wjazdu na parking oraz konsekwencjami wynikającymi z ustawy o ruchu drogowym.

Co na to lubartowska komenda policji?
– Naklejanie identyfikatora nie jest zabronione, jednak kierując się zdrowym rozsądkiem, przednia szyba auta powinna zapewniać pełną widoczność. Ograniczenie przejrzystości szyb wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Mówi o tym artykuł 66 ustawy o ruchu drogowym – twierdzi rzecznik prasowy KPP Lubartów Jagoda Stanicka. – W innych miastach zamiast naklejki jest to przeważnie karta wkładana za szybę – dodaje.
(kw)